Startsida / Inlägg

Nu har det vänt för Dynamo

av Nils-Petter Dufva

Dynamo Moskva, hösten 2009 – laget med två ansikten.

Jag har varit väldigt försiktig med att ha någon fast ståndpunkt på grund av just det. Att lagets insatser varierat så kraftigt från match till match och ibland från period till period. Det har varit ett omöjligt uppdrag att sätta punkt på när det hackande, rossliga maskineriet hittat takten.

Det är fortfarande svårt, men, jag tror att vi är där nu. Jag tror att det har hänt.

En del av tumören är fortfarande kvar, en del nya komplikationer har också uppstått. Men i måndags bröt de Metallurg Magnitogorsks åtta matcher långa segersvit. I dag (även om vi är förbi midnatt nu) bröt de SKA S:t Petersburgs dito. Och när de väl tagit ledningen i matcherna kändes det stabilt – hela vägen.

Anledningen till att det här inte bara är något tillfälligt, som tidigare övertygande segrar?

Främst tränarbytet, faktiskt.

Det betyder alltså att jag avlägsnar det kritiska ögat jag riktat mot Andrej Chomutov.

– Chomutov känner inte bara till våra problem, han vet också precis hur han ska åtgärda dem, sa Michail Gorovkov i samband med att kontraktet skrevs på.

Det gör han ju bevisligen inte tänkte jag efter ett par matcher. Han körde ju i samma hjulspår som Sergej Kotov. Den enda märkbara förändringen var att Michail Birjukov klev in i kassen i stället för Vitalij Jeremejev – och, ja, någon skillnad på deras insatser var det inte.

Men det var inte de problemen som Gorovkov pratade om. Det var de många olika och för starka viljorna i omklädningsrummet. Något som Chomutov är betydligt bättre på att hantera än Kotov.

Han hade ingen respekt bland spelarna. Det har Chomutov.

Han har markerat så kraftigt vem som bestämmer att överflödets förbannelse är på väg att avlägsnas. Petusjko har skickats bort och Saprykin kommer nog gå samma väg.

Tackar och bockar för deras istid gör Linus Omark – två mål på två matcher nu – Mattias Weinhandl, Jiri Hudler, Aleksej Kaljuzjnyj och även Johan Harju, som verkar få den tid han behöver för att komma igång.

Komplikationen som uppstått: innan Chomutov blev klar hade Dynamo hunnit plocka hem backarna Aleksej Semjonov och Andrej Plechanov från Nordamerika. De ska in på tre backpar i KHL:s tredje starkaste försvarsbesättning (Salavat och S:t Petersburg ligger före).

Det är nästa problem att ta itu med, men lika många poäng kommer det inte att kosta