Mitt brev till arkitekten
avÅh Heidi…
Åh Heidi, kan man få allt och lite till??
Wow, mitt största problem är väl att fokusera på funktion, alla dina skisser är ju lika vackra!
Vi gillar skiss fyra och saknar ettan, kan vi kombinera dom? Planlösningen känns mycket bättre på fyran, bra jobbat! Och så tycker jag att det ser mysigt ut med småtrapporna inne också!
- Vi gillar fyran men saknar porchen som ringlar sig efter huset.
- Det nya tv-rummet i fyran blir för litet.
- Jag önskar att toan nere låg i direkt anslutning till grovingången för pinknödiga och lortiga ungar.
- Jag verkligen älskade din idé om att grovingången låg i direkt anslutning till huvudentrén, så som vi pratade om när du var här, går det att ordna?
- Och så envisas jag med min jäkla dörr, skulle man kunna ha den i 45 graders vinkel?
- Vi behöver kanske inte låsa oss på den befintliga trappan upp, om det underlättar så tycker jag nog att vi flyttar på den.
- Baksidan är supervacker på fyran.
- Jag gillar den stora altanen utanför köket, men önskar att kunna gå på utsidan runt till entrén och ner på gräset för att sköta grill, ungar och ta emot gäster.
- Toaletten på fyran ser ju alldeles lagom ut, behöver inte vara mer spännande än så
- Jag gillar Pers lilla kontor med glasdörrarna ut i korridoren
- Älskar vårt dressingroom i fyran!
- Och så tycker jag att alla sovrum verkar ha lagom storlek i fyran
Skiss4 – insida – våning 2, av Heid på Dreams & Coffee AB
Så vad vill jag egentligen?
Jo :) Utgå från fyran, men att prova knyta ihop tvättstuga med grovingång och toalett och få den ingången på framsidan eller gaveln vid det nya tvrummet. Och kan vi skapa ett större tvrum?
Jag har fullständig förståelse för om du inte fattar någonting av vad jag surrar om. Så om du vill kan du prova att slå mig en signal imorgon, jag är hemma med magsjuka barn men ska försöka att ha koll på telefonen.
PS!
En sista fråga, nu när vi går mot 20-tal istället för New England, blir det fel med ljusgrå fönsterluckor då? Eller gröna, tänk om alla fönster och dörrar skulle vara skogsgröna med likadana luckor…
DS!
Min man brukar säga att min hjärna är helt hopplöst aktiv efter 23.00 och slutar då att besvara mina frågor, så jag ska väl kanske ta och ge mig här :)
Jag säger tack för nu, God Natt!