Startsida / Inlägg

Farfalle con gamberi e pesto di rucola

av Paolo Roberto
Skärmavbild 2013-04-09 kl. 14.35.15
Farfalle con gamberi e pesto di rucola
[Fjärilspasta med räkor och rucolapesto]
  • 4 personer
  • 400 g fjärilspasta
  • 500 g räkor
  • 30+10 g pinjenötter
  • 140 g rucola
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 dl parmesanost
  • 1 ½ dl olivolja
  • Salt och svartpeppar
  • Parmesanost att strö över portionerna
  • 1. Skala räkorna.
  • 2. Rosta pinjenötterna i en torr stekpanna, men rör hela tiden och passa noga så att de inte bränns vid.
  • 3. Skölj rucolan och torka alla salladsbladen med en sallads­slunga eller skaka noggrant av vattnet, då behåller bladen sin krispighet.
  • 4. Lägg rucola, pinjenötter(30 gram), vitlök, parmesanost, salt och peppar i blandarskålen till matberedaren (eller använd stavmixer). Kör blandningen några varv och tillsätt sedan 1 deciliter av olivoljan, först droppvis och sedan med en tunn stråle. Kör allt till en jämn och slät pesto. Smaka av med salt och peppar.
  • 5. Hetta upp resten av olivoljan i en stor stekpanna som rymmer hela maträtten. Fräs räkorna på hög värme i 1–2 minuter.
  • 6. Koka upp lättsaltat pastavatten, Koka pastan al dente den enligt anvisningen på förpackningen och låt den rinna av i ett durkslag.
  • 7. Häll över pastan och peston i stekpannan med räkorna. Rör om noga så att allt blandas ordentligt. Smaka av med salt och peppar.
  • 8. Servera pastan rykande het med överströdda pinjenötter och med färskriven parmesanost i en skål på sidan om.
  • 9. Zucchinistavar överströdda med lite salt och frästa i olivolja passar bra till som extra grönsak.
Foto: Daniel Ohlsson
Arkiv
Kategorier