”Jävla gnällande” och grattis Masen!
avSchnappi tycker att jag gnäller:
”Vilket jävla gnällande du håller på med! Varför stannade du inte hemma om allting som inte är svenskt eller av svenskar suger??? Lite skärpning, annars blir det en jääävligt lång helg för oss alla.”
Jag funderar över varför din och alla andras helg blir lång om jag skriver nåt lite gnälligt i min blogg. Förstår inte riktigt hur det hänger ihop. Beror det på att ALLA läser min blogg och blir nedstämda om jag är neggig. om det vore så skulle jag vara typ mäktigast i hela världen Mooohahahaaaaa *skrattar ondskefullt*
Nette: Tack för allt beröm. Var har du hört talas om min blogg nånstans? Jag ska försöka uttala Guris efternamn rätt i framtiden, ber om ursäkt för min okunskap så här långt.
Tobbe vet som vanligt vad som gäller:
”masen är inte här… han är hemma med sin nyfödda. grattis masen… ”
Just ja, det visste jag ju egentligen, det har jag ju till och med bloggat om under svenska schlagern. och så klart: Grattis Masen!
Magnus Larsson blev inte så glad när han tyckte att jag objektifierade den polska sångerskan:
”Aftonbladets bloggare skall givetvis ha all rätt i världen att kommentera folks klädval (även när de uppträder) hur de vill. Liksom att associera hur de känner i sammanhanget. Fast i det här fallet blir det smaklöst. Sasha (tjejen som sjunger) är 17 år, och att då reducera henne till ett objekt, nedvärdera, och föra tankebanorna till strippor och porr, det går att förvänta sig bättre av Aftonbladet. Jag hoppas att era tankar och associationer som vuxna män inte är lika »ädla« när det gäller högstadieflickor i Stockholm, som de tycks bli bara ni är utomlands.”
Det polska numret inleddes med tre tjejer som klängde i en stor bur på scenen. Det är inte jag som objektifierar de polska artisterna, det gör deras nummer så bra för sig självt.
Jag känner fortfarande två polska kvinnor som arbetar som strippor och håller stenhårt mycket högre klass än det polska numret.
Jag har för övrigt inga tankar alls oavsett om det gäller högstadieflickor i Stockholm eller unga flickor eller kvinnor utomlands.