Aj då, Tone hostar till igen under repet
av
Den tredje och sista genomsjungningen kommer tätt inpå den andra.

Nu får vi se pyrot där röda eldsflammor pulserar upp från scenens trappsteg i framkant. Det värmer oss här på parkett.

Hon tar i med sången, men inte heller den här gången funkar det helt. Hon hostar till, avbryter sig i en av de långa toner och tar sig för halsen.

Det måste vara jobbigt när hon visade i första genomsjungningen att hon ju sätter låten, speciellt som hon lagt om sången så att hon går ner i tonart i de långa tonerna.
Jag hoppas att hon får lite stöd bakom scenen, och bra metoder för att ta hand om halsen när luften i arenan är så torr.
Rätt röstcoach i kulissen kan ge Tone bra verktyg och metoder så att hon inte ska behöva bli så torr i halsen under repen och inte heller brehöva oroa sig för finalen.