Startsida / Inlägg

SVENSKARNA UTKLASSADE I OTTAWA

av Mats

OTTAWA. Sverige möter Ryssland i kväll i gruppfinalen i JVM.
I Civic Centre här i Ottawa.
Klassisk mark för många svenska framgångar.
Men också platsen för ett av de bittraste nederlagen i svensk hockeyhistoria.
Jag har hållit inne med den här informationen för att inte sprida dålig karma kring juniorlandslaget.
Men efter tre raka segrar anser jag att förbannelsen är bruten.
Nu kan det berättas.
Det var den 9 september 1981 och dåtidens svenska Dream Team mötte gamla Tjeckoslovakien i Canada Cup.
En match som skulle avgöra om Sverige tog sig till semifinal.
Det blev 1–7.
Svenskarna blev utklassade och de delar av hockey-Sverige som höll sig vakna framför sina gryniga tv-apparater (färg-tv var ganska nytt på den tiden och färgen på tröjorna brukade hamna någon meter bakom spelarna, speciellt på knastriga direktsändningar över Atlanten) trodde inte sina ögon.
Jag träffade Anders Hedberg i Civic Centre häromdagen – Hedberg scoutar ju numera åt New York Rangers – och påminde honom om den där svarta dagen.
Det behövdes verkligen.
Han mindes inte ett smack.
– Nej, de där matcherna jag var med och förlorade är helt borta ur minnet. Det är konstigt, men det är som om hjärnan förträngt dem, svarade han.
Anders Hedberg var en av de största svenska stjärnorna i Sveriges Dream Team årsmodell 1981.
Det övriga svenska drömlaget?
Så här såg det ut:
Målvakter: Pelle Lindbergh och Pekka Lindmark
Backar: Börje Salming, Thomas Eriksson, Tomas Jonsson, Stefan Persson, Mats Waltin, Lars Lindgren och Peter Helander.
Forwards: Kenta Nilsson, Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson, Anders Hedberg, Thomas Gradin, Jan Erixon (som har sonen Tim i JVM-laget), Anders Kallur, Bengt Lundholm, Kent-Erik Andersson, Anders Håkansson, Lars Molin, Jörgen Pettersson, Thomas Steen och Patrik Sundström.
Förbundskapten: Anders ”Ankan” Parmström
Det var dåtidens crème de la crème av svenska hockeyproffs.
Hedberg och ”Pröjsarn” var stjärnor i New York Rangers – NHL:s bäst betalda spelare då de värvades dit från Winnipeg Jets.
Stefan Persson och Anders Kallur var nyblivna Stanley Cup-mästare med New York Islanders, där Tomas Jonsson anslöt senare samma säsong.
Kenta Nilsson var redan Mr. Magic och Pelle Lindbergh och Pekka Lindmark var väl det mest talangfulla svenska målvaktspar Sverige haft på papperet, även om Pelle ännu inte hade etablerat sig i NHL.
Eller ta en sådan som Jörgen Pettersson, som de flesta yngre hockeyintresserade inte ens minns idag.
Men han hade precis satt svenskt målrekord som rookie i NHL-laget St Louis med 37 mål säsongen innan.
Det står sig fortfarande.
Och vem gör för övrigt 37 mål en rookiesäsong i dag?
• • •
Kanada spelar i Ottawa Senators nya hemmaarena Scotiabank Place, men den arenan framstår som historielös jämfört med gamla Civic Centre,
Här än några stora händelser i den arena där Sverige möter Ryssland i kväll:
•Historiens första match i Canada Cup/World Cup den 2 september 1976 då Kanada krossade Finland med 11–2.
•Hemmaplan för historiens första dam-VM i ishockey 1990. Första VM-guldet lyftas av Kanada den 25 mars efter finalseger mot USA med 5–2.
•Hemmaplan för Ottawa Senators då laget gjorde comeback i NHL 1992. Civic Centre var Senators hemmaarena i tre och en halv säsong och det var här Daniel Alfredsson debuterade den säsong han blev Årets Rookie i NHL 1995/1996. Samma säsong flyttade Senators till nybyggda Scotiabank Place – som hette The Palladium när premiärmatchen spelades den 17 januari 1996, men bara en månad senare bytte namn till Corel Centre. Tio år senare döptes den om till Scotiabank Plase.
•Värd för VM i konståkning 1978 och 1984.
Mats Wennerholm