Startsida / Inlägg

Samuelsson+Sedin+Sedin=Succé

av Mats

Mikael Samulesson till Vancouver och en plats bredvid bröderna Henrik och Daniel Sedin.

Det kan bli en ny, svensk succékedja lagom till OS i Vancouver – ESS-kedjan.

Sedin, Sedin, Samulesson.

Nu är det ju inte säkert att Micke hamnar bredvid Sedinarna, men det ligger onekligen nära till hands. Micke Samuelsson har ju spelat power play i Detroit och är högerskytt. Han skulle passa perfekt bredvid tvillingarna i mina ögon. En blivande succékedja.

Får de spela ihop kan Bengt-Åke Gustafsson få en färdig och samspelt kedja till OS-laget i Vancouver. Dessutom tre killar som kan varenda skrymsle i OS-arenan GM Place.

Jag förmodar att Bengt-Åke kommer att satsa på en trupp med enbart NHL-spelare den här gången. Det är kort förberedelsetid, det är tidsskillnad och framförallt – OS spelas på liten rink i Vancouver.

Jag vet inte om det är så vettigt att flyga över spelare från ryska KHL i det läget, även om jag gärna skulle se trollgubben Linus Omark i en svensk OS_trupp.