Malmö i topp för att stanna
avDet svänger fort i den allsvenska tabellen.
Jag hade knappt hunnit skriva att Bofors spelat den bästa hockey jag sett i Allsvenskan, förrän de åkte ner till Växjö och blev utklassade – 0-6.
Kul att Växjö har något att glädjas över i dessa dagar och bästa tränaren i stan heter inte Agne Bergvall i mina ögon. Han heter Janne Karlsson och står i Lakers bås. En av många intressanta tränare i Allvenskan som snart finns i ett elitserielag nära dig.
Nu är det plötsligt Malmö som leder serien och något säger mig att det kommer att se ut så även när serien är slutspelad. Malmö har inte fått många rubriker den här säsongen, trots att laget legat på en betydligt högre nivå än i fjol. Mixen i laget är bättre och man har lyckats bibehålla den skjuts man fick efter den ekonomiska utrensningen i fjol.
Även om Örebro kom i en mäktig slutspurt och gjorde 1-6 till 4-6 under matchens sista tio minuter, så vaknade de för sent. Kim Staal kunde till slut sätta 7-4 i öppen kasse.
Leksand gick på pumpen direkt efter att hela laget vaccinerats mot svininfluensa.
Grymt.
Deras 2-2 borta mot jumbon Troja (som sedan vann på staffar) får ses som ett misslyckande och skapar knappast hockeyfeber Leksand. Dessutom vann Troja skotten med klara 40-27, så leksingarna kom ändå billigt undan som fick med sig en poäng hem.
Men Leksand sparar på grishockeyn tills det är dags för Kvalserien och jag tror det är rätt agenda.
AIK vann också, 4-2 mot Björklöven, men har sett lite bleka ut på slutet.
Men allsvenskan behåller sin tjusning.
Även om jag tror att Malmö kommer att stanna i toppen, blir de troligen nedpetade till en andraplats redan under lördagen då formstarka Mora möter Oskarshamn hemma.
Seger där och Mora är i serieledning.
De är i så fall fjärde serieledarna på fem dagar.
Leksand ledde fram till i onsdags kväll, då Bofors gick upp i topp för att lämna plats för Malmö idag.
Snacka om att det svänger.