Startsida / Inlägg

Direkt från Washington

av Mats

WASHINGTON. Har just bänkat mig i Verizon Center i Washington efter en lång resa över Atlanten.

Snart dags för Washington-Florida, där Capitals saknar flera av sina största stjärnor. Alexander Ovechkin och backen Mike Green vilar båda i kväll.

Jag hade hoppats få se Michael Nylander på isen, men han är fortfarande struken ur laguppställningen. Det verkar inte spela någon roll hur många skador Capitals drabbas av.

Coachen Bruce Boudreau plockar hellre upp spelare från farmarlaget, än släpper ut Nylander ur frysboxen.

Den stora frågan här borta handlar annars om vart Peter Forsberg hamnar när han väl bestämmer sig. Just nu toppar Vancouver Canucks den listan.

Och varför inte?

Men personligen tror jag att Foppa hellre spelar i Eastern Conference och det går mycket snack här i Washington om att Capitals kommer att göra ett försök att landa Foppa.

Problemet är att petade Michael Nylander tjänar fem miljoner dollar och tar upp den del av löneutrymmet som skulle kunna ge Foppa en marknadsmässig lön.

Och frågan är vilket tröjnummer han skulle ha i Capitals.

Det sitter flera fans framför mig här på pressläktaren som har Brooks Laichs tröja med nummer 21 på sig – ett nummer som är upptaget alltså.

Jag återkommer under natten med vad som händer under matchen.