Holmström och 1-0
avDETROIT. Detroit låg under med 4-12 i skott, då de fick sitt första power play i matchen.
Då tog de ledningen med 1-0 sedan Tomas Holmström styrt in en passning från Henrik Zetterberg. Men domaren såg aldrig att pucken var inne första gången den tog i stålbalken inne i målet och studsade ut, så Homer slog även in returen.
Hade han inte gjort det hade det blivit mål ändå – om man nu säger så.
Men imponerande att se Holmström i power play. Bengt-Åke behöver knappast bekymra sig om power play-uppställningar i OS. Han får lätt ihop två som håller världsklass och det räcker.
Annars tycker jag synd om Vancouver som dominerade totalt fram till utvisningen. Det kändes dessutom billig då ALexa Burrows var ur balans framför mål och stötte till målvakten James Howard lite lätt. Men här i NHL är domarna stenhårda så fort målvakterna får en törn, avsiktligt eller ej.
Första perioden är slut nu och Vancouver vann skotten med 15–5. Då förstår ni hur det sett ut.