Startsida / Inlägg

Redan avgjort

av Mats

REGINA. Det var kul att se Sverige rivstarta JVM med 4-0 mot tjeckerna redan i första perioden.

Det märks att det här laget har både speed och målskyttar, vilket var särskilt påtagligt då HV:s André Peterson åkte rakt mellan två tjeckiska backar innan han drog bort målvakten och gjorde 1-0.

Inte samma stämning här i Brandt Center i Regina som det var då svenskarna spelade i Ottawa i fjol dock.

Det är inte fullsatt och stämningen är ganska avslagen på läktarna, även om det sitter en kanadensare precis framför mig och gapskrattar varje gång det blir mål. 

Däremot speglar knappast 4-0 spelet i första perioden. Tjeckerna har skapat en hel del chanser, men Jacob Markström är precis lika bra som han varit i Brynäs under hela hösten.

Svenska backarna har varit mer än lovligt slarviga i passningsspelet och särskilt Tim Erixon, som tappade pucken på blå och gav tjeckerna ett friläge. Mål där och det kunde ha sett annorlunda ut.

Nu känns det redan avgjort med 40 minuter kvar att spela.