Tre JVM-skador – på några minuter
avREGINA. Jag pratade med landslagsläkaren Björn Sandström i går och han var rätt lugn när det gällde skadeläget i Småkronorna.
Martin Lundberg är axelskadad, Anton Rödin har en lårkaka och Marcus Johansson har ont i ett knä.
– Men ingen är allvarligt skadad och det är mer dag till dag, säger Sandström.
Det märkliga är att alla skador kom på en gång.
– Ja, det kändes så. Det var i matchen mot Ryssland. Men jag är inte speciellt orolig. Och nu är ju Carl Klingberg tillbaka också, säger förbundskapten Pär Mårts.
• • •
Match mot Finland idag och jag har redan tippat 5-1 till svenskarna.
Jag tror inte Jacob Markström släpper in fler än ett mål och sedan räknar jag med att den svenska offensiven håller i sig. Småkronorna har ju gjort 21 mål på tre matcher – sju mål framåt i snitt per match.
Det är makalöst bra i en grupp som är betydligt tuffare än den som Kanada spelar i uppe i Saskatoon.
• • •
I morgon blir det för övrgit bussresa upp till Saskatoon även för svenskarna.
De åker tidigt på nyårsdagens morgon och sedan blir det träningsfritt – om nu inte det märkliga händer att Sverige missar gruppsegern idag.
Men någon sådan nyårsmäll vill jag inte se.
Finland måste vinna med tre måls marginal för att gå om svenskarna. Så många mål släpper Markström aldrig in – hur bra finländarna än spelar.