Startsida / Inlägg

Tre Kronors största superfiaskon

av Mats

VANCOUVER. Svenska hockeylandslag har alltid haft en förmåga att hålla hög klass i mästerskapen.

Djupdykningarna har varit få.

Men de har funnits.

Och inför matchen mot Vitryssland idag är det självklart att vi alla påminns om de svarta stunderna i svensk hockeyhistoria.

Här är min lista över de största fiaskona i modern tid.

1. Sverige-Vitryssland 3-4 – OS i Salt Lake City 2002

Kommentar: Det här är inte bara det största fiaskot i svensk hockeyhistoria, det är en av de största skrällarna i hockeyn historia. Vitryssland var två klasser sämre än de är idag och Sverige hade vunnit allt i gruppspelet inför kvartsfinalen mot vitryssarna. Det skulle bli en skrattmatch. Men alla grät efteråt.

2. Sverige-Sovjet 1-13 – VM i Göteborg 1981

Kommentar: Sveriges hade chans till guldet, det var hemmaplan och hoppet fanns även om svenskarna inte kunde kallas favoriter. Men svenskarna var inte ens med i matchen. De blev förnedrade i tre perioder och 1-13 var beviset på det.

3. Sverige-Tjeckien 1-6 – World Cup 2004

Kommentar: Hemmaplan och ett kanonlag och kvartsfinal i Globen mot tejckerna. Biljetterna till slutspelet i Minnesota och Toronto var redan bokade, men svenskarna föll som en fura. Det blev även dåvarande förbundsakptenen Hardy Nilssons fall då han fick sparken senare samma höst och Bengt-Åke Gustafsson tog över.

Det finns andra förluster som tangerar de här nederlagen, men inga har varit så bistra.

Men jag ska påpeka att alla kommit i avgörande matcher där det handlat om vinna eller försvinna. Det gör det inte mot Vitryssland idag.