Linus Klasen till NHL
avAlla som såg Linus Klasens straff mot Frölunda undrar naturligtvis varför killen inte ens är draftad av något NHL-lag.
För det första:
Det är Klasen var tillgänglig i draften första gången 2004, var spelare i hans storlek (173 cm) inte högst på önskelistan hos något NHL-lag.
För det andra:
Klasen var väl inte den lagspelare som scouterna i första hand letar efter. Och hans karaktär var inte heller den rätta. I NHL är hårt jobb grunden för alla spelare och det är kombinationen hårt jobb+talang som skapar stjärnor. Titta bara på Sidney Crosby och Alexander Ovetjkin.
Klasen valde bort det förstnämda i flera år. Han var bara talang och en av de största jag sett eftersom jag följt honom sedan han var pojklagsspelare i Huddinge. Han var en kändis lokalt redan då på grund av sin teknik och sina dragningar. Han kunde göra allt med en puck utom att äta den.
Men när han spelade tv-pucken för Stockholm Vit – ett av de mest talangfulla lag Stockholm haft – missade laget slutspel och blev nia till slut efter placeringsmatcher. Linus åkte mest och solokörde.
Nu har han börjat lära sig även det defensiva jobbet och att vara en del av ett lag efter sina säsonger i SSK.
I dagsläget tycker jag han är ett givet namn att testa i LG Hockey Games och en eventuell joker till VM i Tyskland. En spelare folk vill se. Men jag tvivlar på att Bengt-Åke ger honom chansen.
Men fortsätter han att utvecklas och förstå att laget är större än jaget, tror jag han har chansen att spela i NHL i framtiden. Hans spetskompetens är fenomenal och små lirare tillåts numera spela i ett NHL där man tagit krafttag mot fasthållningar och hakningar.
Klasens straff mot Frölunda, där han fintade bort Johan Holmqvist till en annan kommun, kommer garanterat att vevas på YouTube hur många gånger som helst.
Det kommer inte att gå obemärkt förbi.
• • •
Det blev en riktigt het match i Skellefteå och domarna Thomas Forsström och Patrik Sjöberg höll på att tappa matchen helt.
Jag tror sällan jag sett så flata domare.
Tjafs och enorma uppehåll när de skulle bli utskällda av båda lagens tränare.
Det är bara att sätta händerna i sidan och ge en tvåa.
Lite auktoritet tack!
Men det var en kul match att se och båda lagen har insett hur viktigt det kan vara att bli trea i sluttabellen eftersom det är den Djurgården och Skellefteå slåss om.
Tar sig Modo till slutspel kommer seriefyran att få antingen Modo eller Frölunda i en kvartsfinal, eftersom något av de lagen kommer att vara ”över” när de tre första valt klart.
Och Modo visade vad de kan i sina bästa stunder mot Linköping.
Modo har 18-3 på sina två senaste hemmamatcher mot Färjestad (10-3) och Linköping (8-0). Inga dåliga skalper en klar indikation på vad Modo är mäktiga i sina bästa stunder.