Startsida / Inlägg

Rätt beslut Sanna

av Mats

Susanna Kallur ställer in resten av säsongen och det är helt rätt beslut av henne.

Jag var rädd att hon skulle göra en ”Carro” och ställa upp av rena lojalitetsskäl och utan tanke på sin egen hälsa. Det som kostade Carolina Klüft resten av säsongen i fjol, då hon slet av tre muskelfästen i baklåret på hemmaplan i Karlskrona – en tävling hon naturligtvis borde avstått ifrån.

IMG_0737.JPG

Sanna vinkar adjö till utomhussäsongen.

Nu förstår jag att Sanna lider av att inte kunna tävla, då SM går på hennes egen hemmaplan i Falun.

Men det viktigaste är att hon blir fullt frisk och är helt fräsch när hon går in i höstträningen och kan köra för fullt en hel vinter. Jag skulle gärna se att hon ställde in inomhussäsongen också, för att bygga upp sig efter det långa skadeuppehållet.

Sanna har ju redan världsrekordet på 60 meter häck inomhus.

Efter en väldigt tung sommar för svensk friidrott kan det bli en häftig comeback för många nästa år.

En fulltränad Carolina Klüft, en skadefri Christian Olsson – som redan hoppat tillbaka till absoluta världstoppen – och så Sanna förstås.

Det är VM i sydkoreanska Daegu nästa år och det kan bli en svensk höjdare om alla håller sig på benen.

Då finns inget utrymme att chansa.