AIK och SSK får kvala
avDå pratar jag om toppstriden mellan Skellefteå, HV 71 och Färjestad.
Sedan år 2000 har elitseriens seriesegrare även vunnit SM-guld i 80 procent av fallen.
Det är ingen garanti för att det blir så den här gången också, men ändå ett bevis på att seriesegraren har en klar fördel.
Det känns som Färjestad är hetast av de tre topplagen just nu och har knaprat in på försprånget till HV och Skellefteå senaste tiden.
Seger hemma mot HV idag och de är uppe på samma poäng som smålänningarna, även om det krävs seger med sju mål för att gå om på målskillnad. Det kommer knappast att ske, men Färjestad känns plötsligt som en klar guldkandidat efter en säsong som knappast pekat på det tidigare.
Bottenstriden?
Klar fördel Modo just nu.
Två raka segrar och vändningen mot Linköping senast då 0-3 blev 5-3 måste ha gett ett enormt självförtroende.
Å andra sidan missade Modo slutspel i fjol, trots Peter Forsberg, Markus Näslund och elitseriens poängkung Mats Zuccarello-Aasen i laget.
Men just nu pekar det mesta på att AIK och Södertälje får spela i kvalserien, precis som de flesta tippade redan från början.
Om det nu går att tippa årets elitserie.
Det är den mest oförutsägbara säsongen någonsin och jag gissar att Svenska Spel och övriga spelbolag gjort rekordvinster på elitserien den här vintern.