Startsida / Inlägg

Colorados nästa svenska stjärna

av Mats

Peter Forsbergs avsked verkar ha chockat hela Colorado Avalanche.

I natt åkte de på en av de värsta smällarna i lagets historia, då Calgary Flames krossade Avalanche med 9-1 i Pepsi Center.

Men inget ont som inte har något gott med sig.

Colorado har förlorat åtta raka nu och sjunkit till näst sista plats i Western Conference.

Det är inte mycket som pekar på att de kommer lyfta speciellt många placeringar och det kommer att ge klubben ett högt draftval i sommarens kommande NHL-draft.

Där är båda svenskarna Adam Larsson och Gabriel Landeskog tippade att gå topp 5.

Så varför inte.

Det kan snart finnas en ny svensk stjärna i Colorado, som sannerligen inte haft många svenskar i laguppställningen genom åren (om man nu inte räknar in när klubben fanns i Quebec i Kanada).

Det blev sannerligen ingen Foppa-effekt för laget. Sedan Peter Forsberg kom över och började träna med laget har de i stort sett förlorat allt – inklusive de två matcher som Foppa själv spelade.

Peter Forsbergs facit på de två matcherna blev 0 mål, 0 assist och -4 i plus/minus.

Han spelade bättre än de siffrorna, trots sin krånglande fot, men det måste ändå svida lite att hamna på minus efter en karriär där han alltid låg på kraftigt plus.

Jag har inte hämtat mig riktigt än efter Foppas besked i går.

Allt kom så plöstsligt, men med facit i hand får vi väl vara glada att karriären inte slutade med katastrofsiffrorna mot Calgary i natt.