Svenska stavundret
avSverige är på väg mot ett riktigt stavhopparundar.
Det bara väller fram talanger just nu.
Idag satte Malin Dahlströms nytt svenskt rekord med 4.50 inomhus och var nära att ta 4.55, fyra centimeter högre än Kirsten Belins utomhusrekord på 4.51.
Det rekordet kommer definitivt inte att överleva sommaren.
Malin Dahlström är ”gammal” i sammanhanget med sina 21 år men har fått ett rejält lyft den här säsongen.
Inför 2011 hade hon ett pers på 4.20 utomhus och 4.25 inne.
Nu har hon höjt sig med 25 centimeter, vilket är en enorm utveckling.
17-åringe Melker Svärd-Jacobsson satte nytt ungdomsvärldsrekord vid inomhuslandskampen i Tammerfors den 5 februari genom att hopp 5.45. En supertalang.
Det är nästqn så att fjolkårets absolut hetaste stavhoppare Angelica Bengtsson hamnat lite vid sidan om strålkastarljuset så här i början av säsongen, trots att hon fick pris som Årets Nykomling i världen vid Internationella Friidrottsförbundets gala i höstas och tog både JVM-guld och vann ungdoms-OS i fjol.
Angelica satte nytt ungdomsvärldsrekord för damer i fjol med 4,47 och just nu har Sverige alltså två ”världsrekord” i samma gren – även om de är inofficiella.
Det måste vara fullkomligt unikt.
Lägg till att det kommer folk underifrån också.
Alissa Söderberg, dotter till DN-galans tävlingsdirektör Rajne Söderberg, är också en supertalang i stav och hoppade 4.12 inomhus som 15-åring i fjol.
Och då ska alla veta att det här bara är början.
Det verkar vara stav som är framtidens svenska gren, precis som höjdhopp var det för några år sedan (även om Emma Green fortfarande finns kvar).
På 80-talet fanns ju ett liknande svenskt under på 400 häck, även om svensk höcklöpning är på dekis just nu (om vi talar lång häck).
Det kan bli en rolig vinter – och en ännu roligare sommar.