Startsida / Inlägg

Växjös sjuka siffror

av Mats

Det lönar sig att skjuta på mål är en gammal sanning inom hockeyn.

Men den här säsongen finns många exempel på att det är precis tvärtom.

Växjö blev elitserieklara på rekordtid och bara åtta omgångar genom att han överlägset minst skott på mål av alla kvalserielag.

Här är kvalserielagens totala skott på mål efter åtta omgångar:

311 Modo

259 Södetälje

240 Örebro

236 Rögle

227 Mora

183 Växjö

Lägg till att Växjös målvakt Oscar Ahlsenfelt haft 252 skott på sig så räknat ni lätt ut att Växjös totala skottstatistik är 183-252.

När man enbart ser de siffrorna känns det ju obegripligt att Växjö redan är elitserieklara.

Men det är inte konstigare än att AIK slog ut HV 71 i kvarten, trots att HV vann skotten i varenda match och totalt med förkrossande 147-97.

Bra målvakter, smart försvarsspel och giftiga kontringar är naturligtvis anledningen.

Och att den defensiva hockeyn har lönat sig.

Jag hopas bara det inte startar en ny trend där alla lag svarar med samma mynt och vi får tillbaka det defensiva tänket. Jag tror hockeyn måste höja underhållningsvärdet i framtiden och att både Hockeyförbundet och Hockeyligan måste titta på sätt att premiera en anfallsgladare hockey, precis som man gjort i NHL.