Startsida / Inlägg

Hockeyderbyt – lagen som uppstod från de döda

av Mats

Det fanns en tid då jag trodde stockholmsderbyn i ishockey var historia.
Då jag trodde stockholmshockeyn var på väg att dö.
Men just när den låg där och rosslade som värst reste den sig från de döda.
Låt oss backa klockan bara några år.
Säsongerna 2005/06 till 2008/09 låg Djurgården farligt några kvalstrecket med placeringarna 10-7-10-10 och missade slutspel tre år av fyra.
Samtidigt harvade AIK på i mittskiktet på allsvenskan, med usel ekonomi och litet hopp om framtiden.
Då var ett stockholmsderby lika avlägset som Pluto.
Kusinerna ute i landet växte sig bara starkare med sina nybyggda arenor och mångmiljoninkomster och talangerna flydde storstan.
När AIK gick upp i fjol var det knappt någon som trodde de skulle överleva mer än en säsong i elitserien.
De hade den i särklass lägsta lönebudgeten av alla lag och truppen bestod till 80 procent av de spelare som spelat upp dem i elitserien igen.
Men Anders Gozzi gjorde en nyckelvärvning.
Målvakten Viktor Fasth hämtades från Växjö och idag måste den värvningen klassas som en av de bästa i elitseriens historia.
Fasth var 28 år och utdömd efter flera svåra knäskador och operationer.
Nästan förbrukad.
Men alla vet vad som hände.
Fasth tog AIK hela vägen till en SM-semifinal och var rena väggen i kvartsfinalerna mot storfavoriten HV 71.
Dessutom fortsatte han att storspela i Tre Kronor och när han fick chansen som förstemålvakt i VM så tog han den också.
Det slutade med att han inte bara utnämndes till VM:s bästa målvakt, utan också till hela VM-turneringens MVP.
Jag trodde att han skulle få svårt att leva upp till det den här säsongen, men i de två första matcherna har Fasth bara fortsatt där han slutade.
Han har varit rena väggen både mot Timrå och Färjestad.
Räddningsprocenten är redan uppe i enorma 97,37 han har bara släppt in två av de 76 skott han haft på sig.
Bara vart 38:e skott gått in.
Samtidigt har AIK varit mördande effektiva framåt.
De har gjort mål på lite drygt vart sjunde skott i de två första matcherna och är elitseriens effektivaste lag framåt.
Jag har pratat med inbitna AIK-are som sagt att Timrå hade vunnit med 5-1 i premiären bytt målvakt.
Så viktig är Fasth för AIK.
Och så viktigt är det för Djurgården att få hål på honom om de ska vinna dagens derby.
Djurgården som blivit snudd på ett nytt Modo då det gäller att förse NHL med talanger och som satsat på att dammsuga Stockholmshockeyn på lovande spelare.
Men ryggraden den här säsongen är ett starkt försvar med en av elitseriens starkaste backbesättningar och hemvändande målvakten Gustaf Wesslau (gammal AIK-are för övrigt).
Nu tror jag den målvaktsmatchen avgör det här första derbyt för säsongen.
Och då finns det bara en slutsats att dra.
Det är fördel AIK.