Skrota elitseriens mest korkade regel
av
Vore jag Frölundas målvakt Frederik Andersen skulle jag vara skogstokig just nu.
Galen på Svenska Ishockeyförbundets officiella statistik, där det avgörande straffmål som AIK gjorde i går innebar att han ramlade ner till en andraplats i räddningsprocent i elitserien.
Det straffmålet räknas nämligen in i statistiken.
Trots att Andersen höll nollan i 65 minuter och tillsammans med Viktor Fasth såg till att det stod 0-0 efter full tid och sudden death, så räknas inte danskens nolla.
Däremot får Viktor Fasth sin andra nolla för säsongen av det enda skälet att AIK vann straffläggningen.
Det är helt sjukt att ett lotteri som straffar ska räknas in i målvaktsstatistiken. Jag tycker elitseriens målvakter ska samla sig i en protestaktion mot den regeln.
Vem bryr sig, frågar kanske någon?
Jag bryr mig. Statistik är viktigt och för en målvakt med NHL-ambitioner betyder statistiken massor när NHL-bossarna sitter och särskådar siffrorna efter säsongen.
Det här sättet att räkna har funnits sedan straffarna infördes i elitserien, så det är ingen nyhet.
Men när den här typen av extrema situationer uppstår, känns det så förbannat orättvist att någon måste reagera.
Var finns logiken?
AIK vann straffläggningen med 2-1, men det är bara det avgörande straffmålet som räknas.
Trots att Frederik Andersen höll nollan i mer än 60 minuter, så föll hans räddningsprocent från 97,96 till 97,60.
Hade hans nolla räknats hade han haft en räddningsprocent på 98,40 och haft tre hållna nollor på fem spelade matcher.
Det hade han varit värd.
Jag kommer tillbaka till det sjuka, då hans två tidigare nollor kommit efter 60 minuters spel.
Men när han håller nollan i 65 minuter räknas det inte.
Sjukt är bara förnamnet.
Den här regeln måste ändras och straffmål ska inte räknas in i statistiken.
Nu har Skellefteås Joacim Ericsson tagit över som etta i räddningsprocent efter att ha fått stå de två senaste matcherna mot Linköping och Växjö. Det blev 4-0 borta mot Linköping och 4-1 borta mot Växjö och det känns som Ericsson tagit över förstaspaden i SAIK på bara två matcher.
Det är precis vad Skellefteå behöver.
Och inget ont om Ericsson.
Nästa gång kan det var han som drabbas av elitseriens mest korkade regel.
• • •
Färjestad-Brynäs 1-4.
Det är småkris hos svenska mästarna nu.
Och nye tränaren Niklas Czarnecki fick stryk av sitt gamla lag.
Han överlever inte särskilt länge i Karlstad om det fortsätter som det börjat.