Är det första april, eller?
avSimon Bertilsson spelar mor Linköping på lördagen.
Trots att han egentligen är avstängd fyra matcher och bara avtjänat tre.
Men Brynäs har tydligen upptäckt en lucka i regelverket som tillfälligt upphäver Bertilssonson dom fram till att deras överklagan till Riksidrottsnämnden avgörs på torsdag.
Jag trodde först att det var ett skämt och var tvungen att kolla kalendern.
Men den säger fortfarande 14 oktober och inte 1 april.
Brynäs verkar stolta över att ha lurat regelverket, men jag undrar jag.
Det här slår ju helt undan fötterna på Disciplinnämnden om det sätts i system. Då ska varenda ärende avgöras i två instanser och det kan bli en riktig långbänk.
Jag förstår inte Brynäs.
Bertilsson hade redan missat tre matcher och efter mötet med Linköping idag skulle han varit fri att spela igen.
Jag tror inte de har minsta chans att få igenom överklagandet till Riksidrottsnämnden. Det skulle vara en jätterskräll i så fall.
Om det nu inte är så enkelt att Brynäs vill att Bertilsson ska slippa mötet med Luleå på torsdag, den match han egentligen skulle gjort comeback i.
Det troliga är ju att Riksidrottsnämnden visar tummen ner och då blir det den fjärde match som Bertilsson missar i stället för den mot Linköping.
Det är den enda logiska slutsats jag kan dra av Brynäs dribblingar.