Kvalserien just nu
avJa, det är ganska intressant att sitta och fantastisera lite framåt i tiden.
Just nu ser Kvalserien ut så här:
Färjestad
Timrå
Västerås
Malmö
Bofors
Örebro
Jo, jag vet att Örebro inte är på någon direktplats till Kvalserien, men de är fjärde lag i Allsvenskan så de får hänga med för stunden.
Nu kommer det naturligtvis inte att bli så här till slut, även om man aldrig kan vara säker.
Det skulle onekligen vara intressant med ett värmländskt derby mellan Bofors och Färjestad.
Karlskoga tillhör ju landskapet Värmland, men Örebro Län, så det blir två derbyn där.
Bofors är också den största positiva knallen i de två högsta serierna, medan Färjestad är den största besvikelsen.
Bofors har vunnit sex av sina sju senaste matcher och de fyra senaste. Där ingår klara 5-2 borta mot Mora och 3-0 borta mot serieledande Västerås. Sam Hallam verkar ha gjort samma god jobb som vanligt och italienska landslagsmålvakten Daniel Bellissimo har spelat så bra som efternamnet anger.
Det är kul med lag som bryter mönstret, vare sig det är postitivt eller negativt.
Nu har Färjestad tätat till i leden och förstärkt tränarstaben och det visade sig direkt i första trepoängaren mot Frölunda. Jag tror fortfarande att Färjestad tar SM-guld framåt vårkanten och att det blir något annat elitserielag som tar värmlänningarnas kvalplats.
Men visst vore det kul med en skräll som Bofors i kvalserien.
Även om jag tror att det blir Malmö, Örebro och Leksand som tar direktplatserna till slut.
Leksand verkar ha hittat vinnarhålet igen.
Först 7-2 hemma mot Södertälje och så 6-0 borta mot hemmastarka Almtuna.
Och Malmö är det klart bästa laget i Allsvenskan, även om de kommer gå på en del smällar innan spelarna inser allvaret och börjar gasa mot elitserien.