Startsida / Inlägg

Vad får man säga på isen?

av Mats

Ja, ganska mycket skulle jag vilja säga.

Vilket leder in på frågan om Färjestads Martin Sevc bara är en av många syndare, men att han är en av få som ertappats med fingrarna i syltburken.

Det vill säga att domarna hörde när han kallade HV:s Daniel Rahimi för ”fucking gypsy”.

Fritt översatt blir det ”jävla zigenare” och det är naturligtvis långt över gränsen.

Det går liksom inte att försvara sig emot oavsett vad Rahimi kallat Sevc tidigare under matchen då ingen hörde.

Sean Avery hade förmodligen inte en tanke på att han kunde bli avstängd, då han tog upp sin före detta flickvän Elisha Cuthberts nya förhållande med dåvarande Calgarybacken Dion Phaneuf inför en bortamatch med sitt Dallas 2008.

Avery – sitt vanliga dåliga omdöme trogen – trodde bara att han var rolig.

Det tyckte inte NHL.

De stängde av honom sex matcher.

Jag tycker det var helt rätt, men Avery gjorde samma misstag som Sevc. Han ertappades med byxorna nere och det fanns ingen annan utväg än att straffa honom. Och straffa honom hårt.

Sedan är jag helt säker på att det sagts – och sägs – betydligt värre saker på isen.

Det är en intensiv sport, det är känslor och aggressioner som gör att det man säger sällan är genomtänkt eller vackert när man ser det i tryck.

Men går man över gränsen så gör man.

Och rasistiska uttryck går aldrig att försvara.

Aldrig.