JVM: Bragdseger – men fel match?
avSmåkornorna gjorde en fantastisk match här i gryningstimmarna och vände 0-3 till seger 4-3 mot Ryssland.
Ett makalöst dramatiskt sätt att fira in det nya året.
Det innebär att Sverige går direkt till semifinal och dessutom är garanterade att slippa favoriterna Kanada. Sverige möter segraren i kvartsfinalen mellan Finland och Slovakien och jag kan nästan garantera att det blir Finland som vinner den matchen.
Det kunde inte bli bättre.
Det är bara en sak som bekymrar mig.
Vann Sverige fel match den här gången också?
I fjol slog svenskarna Kanada i den sista gruppspelsmatchen och gick direkt till semifinal, där det blev stryk mot Ryssland med 3-4 efter straffar.
Då var det ingen som mindes segern mot Kanada.
Händer samma sak den här gången, är det ingen som kommer att komma ihåg den här bragdbetonade segern mot ryssarna heller.
Samtidigt kunde svenskarna inte vunnit på ett bättre sätt än de gjorde i morse.
Nere i brygga efter 0-3 i första perioden och så en fantastisk comeback i den tredje med 1-3, 2-3 och kvittering till 3-3 med bara 40 sekunder kvar och tom svensk kasse.
Ett under av moral och en full tank med självförtroende inför slutspelet.
Dessutom har svenskarna skapat de bästa möjliga förutsättningarna med den på papperet lättaste semin.
Bättre läge går inte att få.