Startsida / Inlägg

Salo-effekten i siffror

av Mats

Leksands sportchef Tommy Salo är och har alltid varit en gambler.

Han har kammat in åtskilliga miljoner på V75 (och säkert spelat bort en hel del också).

Men frågan är om han spelat så högt som då han sparkade Leksandstränarna Christer Olsson och Niklas Eriksson, trots att Leksand i det läget låg trea i tabellen. Dessutom ställde han sig själv i båset tillsammans med tredjetränaren och helt oprövade Andreas Appelgren.

Och det var inte läge att ta en promenad på byn, då Leksand förlorade tre av de fem första matcherna med Appelgren/Salo som ansvariga. Speciellt inte efter smällen hemma mot jumbon Borås (1-4) i tredje matchen eller 0-1 hemma mot Tingsryd i den femte.

Men sedan dess har det stavats succé.

Leksand har förvandlats till ett av hockey-Sveriges hetaste lag igen och flyger fram. Efter 4-2 mot Södertälje har de sex raka segrar.  Och trots mardrömsstarten är nu Salo och Appelgren om gamla tränarparet på alla punkter.

Sä står det i kampen mellan Salo/Appelgren och Olsson/Eriksson den här säsongen:

Gjorda mål framåt i snitt per match:

3,3-2,61

Poäng per match i snitt:

2,0-1,91

Leksand har visserligen släppt in fler mål med det nya styret, men Tommy Salos motiv till att sparka de gamla tränarna var inte placeringen, utan den dåliga offensiven. Och där har Leksand tagit ett stort kliv framåt.

Nu är man mer eller mindre klara för Kvalserien och det höjer naturligtvis tempen på hela kvalet. Tänk tanken att även Djurgården hamnar där – vilka publikmatcher det skulle bli. Jag kan garantera att en kvalseriematch mellan Djurgården och Leksand skulle sälja ut Globen (om nu inte något av lagen skulle vara avsågat).

Och skulle Djurgården hamna i kvalserien är man väl pålästa – tillträdande coachen Challe Berglund har inte gjort annat än analyserat de allsvenska topplagen den här säsongen som expertkommentator för Viasat.

Där har Djurgården ett litet trumfkort, faktiskt.