Domaren i huvudrollen
avGÄVLE. Brynäs vinner första kvartsfinalen mot Frölunda,
Men frågan är om de fick 1-0 till skänks av domaren Morgan Johansson.
Mitt i Brynäs power play lyfter han armen när frölundabacken Pierre Johnsson får sin klubba slashad i två delar.
Sedan gör Brynäs mål – och Johnsson åker ut.
Morgan Johanssons hjärnsläpp var det stora samtalsämnet efter den här första kvartsfinalen mellan Brynäs och Frölunda.
Vad som egentligen skulle varit en utvisning på Brynäs Mats Lavander förvandlades till 1-0 efter 15.57 i andra perioden och ett nytt power play för Brynäs.
Jag förstår att Kenta Johansson var vansinnig där i frölundabåset.
Tv-bilder från situationen avslöjar tydligt Morgan Johanssons jättemiss, som förmodligen avgjorde den här matchen.
När Frölunda forcerade för en kvittering, fick Brynäs ett två mot ett-läge, där Jonathan Granström krutade in 2-0 bara två och en halv minut efter ledningsmålet.
Nu kom visserligen en reducering för Frölunda i slutet av andra perioden, men när göteborgarna tog ut Frederik Andersen ur kassen och jagade en kvittering i slutet, så kunde Calle Järnkrok avgöra matchen med 3-1 i tom kasse.
Det är synd att domarna ska hamna i fokus.
Jag såg första kvartsfinalen mellan Skellefteå och Modo i går och även där var domarna underkända.
Annars var det en jämn match i Läkerol Arena, med liten övervikt för Frölunda innan målen kom.
Det var inte många målchanser fram till dess och det var mer kamp än skönspel.
Två lag som tog ut varandra.
Så här kommer det nog se ut resten av matchserien också.
Brynäs bröt i alla fall mot säsongens trend, där de förlorat fyra av fem möten med Frölunda.
Nu sitter de i förarsätet.