Startsida / Inlägg

Nej, tjeckerna imponerade inte

av Mats

Jag har just sett Danmark pressa Tjeckien i öppningsmatchen i VM.

En liten förrätt inför kvällens match mellan Sverige och Norge.

Ytterligare en VM-match inför nästan öde läktare. Det officiella publiksiffran var 1610, vilket stämmer med min uppskattning.

IMG_0482.JPG

Så här såg det ut på den läktarsektion som var mest välfylld. 1.610 åskådare. Fler i kväll hoppas jag.

De flesta på läktarna var danskar, som fick gå hem besvikna över slutresultatet 0-2, men nöjda med att Danmark faktiskt pressade tjeckerna ända in på målliinjgen.

Ingen hade protesterat om danskarna fått med sig åtminstone en poäng.

Tjeckerna hade en hel del flax, då Edmonton-spelaren Ales Hemsky kunde slå in 1-0 med bara fem sekunder kvar att spela av andra perioden. Han stötte in pucken precis framför mål, precis som danskarna blev fulltaliga efter en utvisning.

Det var för övrigt veteranen Petr Nedved, 40, som spelade fram till målet i sin sena VM-debut för Tjeckien.

Då hade Danmark skapat massor i andra perioden, bland annat då de fick spela fem mot tre i hela 1.23.

Och i den tredje var det Danmark som hade det mesta av spelet, då tjeckerna backade hem och spelade på sin ledning. Nu kunde tjeckerna utöka till 2-0 (Petr Tenkrat) men då var det bara 2.39 kvar av matchen.

Nej, jag blev inte imponerad av tjeckerna, men vet samtidigt att den här typen av matcher aldrig säger något om hur det kommer se ut senare i turneringen.

Tjeckerna gjorde vad de skulle. Inte mer.

Danmark vann faktiskt skotten med 26-24.