VM:s publikfiasko en bluff
avDet har blivit en jäkla uppståndelse över att det finns några tusen biljetter kvar till Sveriges VM-premiär mot Norge.
Men betyder det att publiken sviker?
Ja, på arenan.
Men framför tv-apparaterna?
Aldrig.
Jag kan förstå att många stannar hemma i tv-soffan och bunkrar upp med någonting att äta och någonting att dricka istället för att ta sig till Globen och betala 795 spänn för en match mot Norge.
Lägg till parkering, en läsk och ett par korvar och vips så har du passerat en tusenlapp.
Det är inte billigt att gå på hockey och vilka vanliga hockeyfans har råd att slänga iväg en tusenlapp varje gång Sverige spelar? Sverige kommer ju att spela sju matcher i Globen och jag tror helt enkelt att folk hellre lägger perngarna på att se annat motstånd.
De som har råd är sponsorer och företag och den typ av publik som brukar släntra in på läktarna sju, åtta minuter in i varje period efter att ha smörjt kråset i olika VIP-avdelningar.
Däremot är jag övertygad om att det blir en miljonpublik framför tv-apparaterna.