Startsida / Inlägg

Längdhoppet är skit i år

av Mats

Det är gamle trestegskungen Jonathan Edwards som sagt så och skapat en del uppståndelse i längdhopparlägret.

Edwards har världsrekordet i tresteg med 18.29 och är naturligtvis en auktoritet.

Men jag håller inte med.

Bredden i toppen har inte varit bättre på många år. Hittills i år har 26 hoppare gjort 8.20 eller mer och senast det hände var 2005. För sju år sedan.

Visst saknas en riktig kanon som Carl Lewis, Mike Powell, Ivan Pedroso eller Dwight Phillips, men samtidigt är längdhoppet inne i en riktig generationsväxling.

En enda hoppare i kvällens final – britten Chris Tomlinson – är över 30 år. Fyra hoppare, däribland Tornéus, är födda 1986 och fyller 26 i år. Och fyra hoppare är födda på 1990-talet, med amerikanen och 91:an Will Claye som yngst i startfältet, nyss fyllda 21.

Så Edwards tolkning fås tas med en nypa salt. Med samma resonemang är tresteget också skit, med tanke på att det inte finns en hoppare i dag som är i närheten av hans 18.29.