Linköpings ras
avJa, nu är Linköping nya Örebro.
Efter 2-5 borta mot Skellefteå är Roger Melins lag uppe i åtta raka matcher utan seger vid full tid och har bara tagit tre poäng av 24 möjliga.
Idag är man nere på nionde plats i tabellen, men vinner AIK mot Brynäs i morgon sjunker östgötarna ner till tiondeplatsen.
Så fort går det när svackorna blir så långa och poängfattiga.
Linköping som var så firade i början av säsongen och spelade SHL:s mest underhållande hockey.
Nu är det ingen katastrof att förlora borta mot Skellefteå.
Det är väl inte där vändningen ska komma.
Men allt jag vet att den måste komma för Linköping och det måste komma snart.
Det är bara tre poäng ner till HV71 under kvalstrecket och smålänningarna har dessutom en match mindre spelad.
Och är Örebro på väg att vända trenden är även de ett hot, bara fyra poäng bakom östgötarna.
Linköpings problem är fortfarande att de är för beroende av kedjan med Pär Arlbrandt, Simon Hjalmarsson och Mattias Sjögren.
När de inte producerar de enorma siffror de gjorde i början av säsongen är laget väldigt sårbart, även om kanadensaren Chad Kolarik gjort de mål (11) man kan begära.
Målvaktsspelet har inte heller varit i toppklass, men här har ju Linköping redan värvat finländaren Iiro Tarkki från KHL.
Han är tyvärr skadad och har inte kunnat debutera för LHC.
Men han kan vara den skillnad Linköping så desperat behöver.
• • •
Brynäs lyckades vinna igen, men först på straffar efter 3-2 borta mot Färjestad.
Brynäs som heller inte lyckats ta en trepoängare på de åtta senaste matcherna.
Däremot har de vunnit flera matcher på övertid eller straffar, vilket minskat skadeverkningarna.