Fel, Wassberg
avThomas Wassberg tar emot Bragdguldet från 1980 efter att ha vägrat i 33 år.
Och jag kan inte låta bli att tycka att det är fel.
Där föll den sista bastionen på något sätt.
Den enda som vågat stå upp och säga att Bragdjuryn gjort fel, då Wassberg fortfarande var sur för att Sven-Åke Lundbäck inte fick Bragdguldet då han vann femmilen två år tidigare vid VM i Lahtis 1978 (Björn Borg och Ingemar Stenmark delade priset det året).
Jag beundrade alltid Wassberg för det där ställningstagandet.
Det var strongt, det var historiskt och han talade från hjärtat.
Jag har faktiskt bevakat två skid-VM för Aftonbladet, även om det var längesedan och unde en tid då Wassberg fortfarande var aktiv.
Men han var en särling som stod ut och gick sina egna vägar.
Därför är jag både förvånad och besviken att han nu väljer att ta emot sitt Bragdguld, på samma dag dessutom som en annan femmilshjälte (Johan Olsson) fick det.
• • •
Och naturligtvis blev det en skidåkare den här gången också.
Det är omöjligt för en lagidrottare att ta hem det här omdebatterade priset.
Zlatan Ibrahimovic var min givna vinnare, trots att Tre Kronor tog VM-guld.
Men Zlatan höll nästan ensam på att ta Sverige till fotbolls-VM och ingen har dominerat ett landslag så totalt som han gjorde i VM-kvalet.
Bara det är en bragd.
Och trots att Zlatan numera toppar min lista över Sveriges bästa idrottsmän genom tiderna, så kommer har förmodligen aldrig att få Bragdguldet.
Då är någonting fel.