Bohemchic

”Interior straight from the heart”

Startsida / Inlägg

Kristallkronan är tillbaks!

av Helena Aro

Tove Frank. Namnet går ju inte att glömma, och inte hennes bilder heller. Det finns en magi och poesi över bilderna. Och för den som vill se ännu mer av hennes bilder, spana in hennes blogg och vill du se hennes fantastiska mainecoon katt som har ett mänskligt utseende, följ henne på Instagram @tovefrank.

tove

Och när jag såg hennes vackra bild på Instagram i morse från Magasin36 blev jag så inspirerad att googla på kristallkronor. En trend som jag tror vi kommer få se mycket mer och större av framöver. Titta vad jag hittade…..

Ett slott i Frankrike, vad annars! Chateau de moissac…..

chateaudemoissac.fr

chateaudemoissac.fr ms9 ms14 ms4 ms3

Tja…..här skulle jag inte tacka nej till att bo! Se bilder från deras hemsida här

Och när vi ändå är igång med pampiga saker…. Marcel Wanders dusch-kristallkrona med led-belysning…. kan få vilket 70-talsbadrum som helst att glittra!

Marcel-Wanders’-chandelier-shower Shower-Chandelier-marcel wanders

Eller kristallkrona gjord av lera, som på bilden här nedan. Varje ”kristall”-krona är gjord av 6000 lerkulor, handrullade av kvinnor i Afrika under projektet ”Menwana Beads and Buttons community”.

http://mudstudio.net

Bild lånad från The mud studio.

Sista bilden kommer från koreanska konstnären Lee Bul…. och jag har nog aldrig sett något liknande…..

chandelier

Minst sagt coolt!

Se mer av hennes verk på hennes hemsida.

Nu ska jag ut i solen på långpromenad, sedan ut i garaget och se om jag kan leta reda på mormors lilla kristallkrona som vi dansade hambo under när jag var liten!

Ses i morgon igen!

 

 

 

Jobbar som inredare och ­inredningsjournalist. Bor i hus med man, barn och två roliga katter i ­Stockholms skärgård. Jag ser på ­inredning på ett lustfyllt, spontant och okomplicerat sätt och bloggar rakt från hjärtat. Jag är en ordningssam bohem som älskar Carl Larsson-idyllen lika mycket som en eklektisk loftlägenhet i New York, eller ett arkitektritat Pål Ross-hus. Lever efter mottot “allt har sin tid”.

Online

Mail

helena@helenaaro.se

Facebook

facebook.com/helena.aro

Instagram

instagram.com/helena_aro
Follow on Bloglovin
Arkiv
Kategorier
badrum design diy dukning förvaring hemma hos härligt hemma Ikea industri industriinspiration instagram jul koppar kök mönster pyssel sovrum tapeter trädgård vardagsrum