Drömhus

Inredning och fotografering är min passion, min passion blev mitt jobb!

Arkiv för February 2013

- Sida 1 av 3

BARA TRE DAGAR KVAR

av helkoh

 

 

Hej hopp nu är det fredag igen!

 

På måndag är det dags, bara tre dagar kvar, då betalar vi hela rasket och tar över nycklarna. Nervöst och spännande kan man väl sammanfatta det hela med. Jag menar huset är från 1910 så vem vet vad det har för överraskningar på lut…

 

IMG_3948

 

 

Klockan tio skriver vi och sedan kommer hantverkarna med en gång. Elektriker, fönstersnickare och målare kör igång direkt, eller inte fönstersnickaren förresten för han skall bara lämna offert. Har ni någon aning om hur mycket det kan skilja mellan olika firmor? Hårresande kan jag informera om… Tex första elektrikern uppe i fjällen skulle ha nästan dubbelt så mycket som elektriker nummer två, som naturligtvis fick jobbet.

 

Fredagens tips från mig: Ta alltid in fler offerter om du skall ha något gjort!

 

Kram och ha en riktigt härlig fredag alla fina!

 

Helena

 

 

 

Kategorier Nya huset i stan

PANEL OCH GOLV PÅ PLATS

av helkoh

 

 

Sportlov och här sitter jag i Västerås och önskar att jag var i fjällen.

 

Vi hade vårt ”sportlov” för ett par veckor sedan när vi var uppe i fjällen och styrde och ställde med hantverkarna som bygger vårt hus. Igår fick jag några bilder från byggaren på det som hänt sedan vi åkte hem.

 

 

IMG_3999

 

 

Den utvändiga panelen är på plats och det blir så snyggt! Vi har valt att inte ha några fönsterfoder, inga ”plankor på hörnen” om ni vet vad jag menar. Det krävs lite mer av snickarna, med precisions sågning osv men det blir så himla mycket snyggare, alltså utifrån vår stil på huset. Panelen kommer att målas med järnvitriol, sedan får väder och vind göra sitt. Grunden skall kläs med natursten, vilken vet vi inte riktigt ännu. Dessutom kommer vi at bygga någon slags altan längs den långsida som inte syns, så vi väntar med grunden tills vi vet hur det blir med det.

 

 

IMG_4001

 

 

Även golvet är på plats. Det är vi så oerhört glada och stolta över. M hittade det på bilder i tidningar för många år sedan och tog kontakt med Dinesen i Danmark redan då. Just det vi valt har hela 45 cm breda plankor som är 35 mm tjocka. Snickaren baxnade när det kom och ringde M och sa att ”Det är helt onödigt snyggt!!!!” Rörmokaren höll på att svimma och ja, ni hör ju, Dinesen rocks helt enkelt, klart att vi är glada och stolta över det. Om ni undrar över de svarta prickarna så är det skruvhål som skall sättast igen med träplugg innan golvet slipas och oljas in med någon vit såpaaktig sörja, som skall göra golvet sådär vitt och fint!

 

På måndag är det dags för tillträde inne i stan, sååå spännande! Hantverkarna drar igång direkt samma dag. Mycket som skall göras så det är ingen idé att vänta.

 

 

Ha en fin dag nu så ses vi!

 

 

KRAM

 

 

HELENA

 

 

 

Kategorier Fjällhuset

LITE NYTT OCH + 6 KG = INTE BRA

av helkoh

 

 

Nämen äntligen känner jag det också, våren!

 

Fågelkvitter, takdropp och värmande solstrålar det är grejer det. Nu får vi väl hoppas att allt går åt rätt håll, så att vi inte får ta del av norrlandsfjällens kommande snöstormar. Man vet aldrig denna tiden på året.

 

Vårkänslor medför som bekant en oerhörd längtan efter att bara kasta iväg alla varma trista vinterkläder som man har använt till leda under vintern. Nytt vill man ha, nya vårskor, jacka, nya fräscha jeans, tunnare tröjor och kanske ett par nya solisar. Vi håller på och handlar lampor, mattor, möbler, hantverkartjänster, målarfärg etc. etc. så det finns inte något gigantiskt utrymme för några flashiga vårkläder. Så på vårklädesfronten rättar jag mun efter matsäcken.

 

 

 

_DSC3238

 

 

Dagens tips måste bara bli jeansen jag idag köpte i två varianter. Ett par blå otvättade och ett par grå urtvättade. Jag säger bara HM, 99 kr styck! Superbilligt, perfekt passform med låg midja och lagom mycket stretch.

 

En Flashdanceinspirerad collegetröja utan mudd och fåll fick också följa med hem från HM. Den betalade jag bara 199 kr för och den är ett helt perfekt vardagsplagg för mig.

 

Sedan kunde jag inte låta bli att köpa mig en snygg leopardskarf från Saint Tropez. Den passar perfekt till armyjackan (eller var det safari) jag köpte på Vero Moda. Men den får ni se en annan gång.

 

För övrigt har jag utan förvarning och helt plötsligt upptäckt att jag gått upp i runda slängar 6 kg…!!! Inte kul och det måste genast göras något åt. Jag har en förmåga att bli ”jämntjock” när jag går upp i vikt, vilket innebär att jag inte märker det på rumpa, midja och lår som många andra. Det lägger sig liksom lite mer på armar, bröst, sidfläsk, rygg och så på mig. Blir nog bäst att köra en stenhård lchf kur den närmaste tiden. Såhär mycket har jag inte vägt sedan efter graviditeten. Ett år efter förlossningen i juli 2008, körde jag en kur på 6 veckor och gick då ned 5-6 kg, som jag hållit sedan dess. Fram till nu då alltså…

 

Ha en toppendag idag!

 

Kram

 

Helena

 

 

 

Kategorier Kläder

MIN TEXT PÅ PRÄNT

av helkoh

 

Hej hallå!

Det blev en liten oplanerad paus i bloggandet under helgen. Men nu är jag tillbaka här i eller på, min nya plattform, eller vad man nu skall säga. Jag har skaffat ett litet räkneverk här nu och noterat att de allra flesta av er mina läsare har hängt med hit. Några hundra läsare har gått förlorade under vägen, men jag hoppas verkligen att de hittar hit igen. Kanske kan ni hjälpa mig med exempelvis att ändra länkarna som gått till På vår Udde, så att de går hit istället?

 

Skön helg har vi haft i alla fall och helt makalöst god mat lagade jag i fredags. Den måste ni bara få ta del av. Lägger in receptet på lammrostbiff med syrlig blomkål, apelsinmorotspuré och citroncreme fraich, senare i veckan. Helt våldsamt gott!

 

Idag låg det en tidning i brevlådan och minsann var där inte ett fint fint reportage som Anne-Charlotte Andersson och jag gjort. Hon har stylat och fotograferat de fina bilderna och jag har skrivit texten.

 

 

 

Det är så himla kul att se sina egna bilder, eller som i det här fallet, sin egen text i tryck!

 

 

Eller är det kanske mest den där lilla texten som jag ringat in som är det roliga? Lite som en fyraåring som blir glad om hon ser sitt namn på ett oväntat ställe.

 

Nu är det natti natti!

 

Ses imorgon

 

Kram

 

Helena

 

 

Kategorier Mina jobb

PIGGAR UPP KÖKET

av helkoh

 

 

Fredag igen, oh vad härligt!

 

De senaste åren, kanske sedan jag startade eget, tycker jag som många andra att veckorna består av måndagar och fredagar. Gud så fort vardagen går! Man vaknar på måndag morgon och plötsligt är det fredag eftermiddag. Skönt att det känns så, så att det inte är tvärt om, att veckorna känns som en lång lång transportsträcka till det blir helg igen.

 

Ikväll blir det mys i stugan. Lillan sover borta och vi vuxna huserar alldeles ensamma här ute på Udden. Tänkt mig att köra all in med trerätters och gott vin (och förmodligen en påse chips till mig när jag lagar mat. Jag vet, en riktigt ful och onödig ovana…).

 

Igår var jag på Öbergs (egentligen en färgaffär, men de har utökat med en kalasfin inredningsdel) och beställde något alldeles alldeles extra kul. Något vi önskat oss väldigt väldigt länge. Den eller de, för det blev två, skall hänga i taket i Lofsdalen. Någon som kan gissa, jag har berättat förut tror jag.

 

 

 

 

Den här söta diskhandduken kommer från samma butik, men den köpte jag tidigare. Visst är den vansinnigt söt och visst piggar den, för 149 kr, upp vilket halvtrött kök som helst.

 

 

 

 

Nej, nu skall jag iväg på ett kort kundbesök, sedan tar jag helg.

 

Ha en fantastisk weekend och sköt om er!

 

Kram

 

Helena

 

 

Kategorier Inredningsdetaljer

DET VI LÄMNAR

av helkoh

 

 

Idag var det en sådan där dag när Udden visade sig från sin allra bästa sida. En sådan där dag som vi hoppas på att det inte blir allt för många av den närmaste tiden. Lite ont i hjärtat gör det allt…

 

 

 

 

 

 

Imorgon blåser det säkert nordan och är busväder igen, eller hur?!

 

Kram

 

Helena

 

 

Kategorier Vårt hus på Udden

DETALJER VI FÖLL FÖR

av helkoh

 

 

Jobbat uppkrupen i ett soffhörn här hemma idag.

Jag har tre texter till tre olika reportage som skall skrivas och ligger efter en del… Det där är lite typiskt mig, presterar bäst när jag har kniven mot strupen. Minns hur det var när jag pluggade på högskolan, gjorde alltid allt i absolut sista minuten och beundrade dem som planerade, hade karaktär och strukturerade upp sina studier.

Thats not me, I ain’t gonna happen… Men jag försöker verkligen, jag lovar!

 

Nu något annat

Vissa dagar, som idag, när jag sitter här i soffan och tittar ut över sjön, funderar jag verkligen över vad vi har gjort. Tänk om vi kommer att ångra oss något helt våldsamt när vi väl sitter där inne i vårt hus i stan. Den här utsikten kommer vi aldrig mer att få igen, never ever. När jag känner så, brukar jag gå in och kolla på bilderna från huset, kolla de grejer som vi först föll för.

 

Kakelugnarna till exempel, de är tre till antalet  och helt enastående tjusiga (tycker jag).

 

 

 

 

Här är den som står i Lillans rum. Den går i vitt rosa och guld, kan det bli mer tjejigt? Kolla förresten dörren till vänster, den leder till en walk in closet och den är i normalhöjd för en dörr. Tänk er då hur höga de andra dörrarna, pardörrarna, till höger är!

 

 

 

 

I vårt sovrum står denna, som var så hög att den inte gick att fånga på en och samma bild med iphonen. Den går i svagt grönt, lite blått och guld. Inredningen i rummet kommer att gå i färger som passar kakelugnen. Kanske blir det mjukt grågrönt och guld?!

 

 

 

När jag har kollat lite bilder brukar det kännas bättre och jag hittar tillbaka till den där behagliga känslan av det är något spännande på gång. Lite grand som en saga faktiskt. För visst har jag alltid drömt om att få bo i ett hus med kakelugnar, högt i tak och vackra pardörrar.

 

Ni får verkligen ursäkta mig om ni tycker att verkar lite mallig och verkligen bara upprepar mig om och om igen. Men jag är otroligt glad över detta skall ni veta! Dessutom är det som så att M bodde redan på Udden när vi träffades och jag flyttade in i hans hem. Så även om Udden efter hand har blivit lika mycket mitt som hans, så är detta det första huset vi tillsammans har valt ut och köpt. Ni fattar va, klart att det blir speciellt, det blir liksom VÅR grej!

 

Det var allt för idag! Ha en fin fortsättning på kvällen och ingen blir gladare än jag om någon av er kastar in ett litet hej i kommentarsfältet här i nya bloggen. Vet ju inte om ni hängt med mig eller ej, och känner mig lite ensam faktiskt.

 

KRAM

 

HELENA

 

 

HÄR SKALL RENSAS

av helkoh

 

 

Nu när vi skall flytta har jag den där känslan av att ”nu jäklar skall här börjas om”.

 

Då menar jag med skåp, lådor, garderober, förråd och allt sådant där ni vet. Allt skall ha sin egen plats. Alla glödlampor på ett och samma ställe, inte utspridda lite här och var som det är nu. Till varje sovrum hör det en walk-in-closet, så nu kan jag verkligen hålla ordning på alla kläder (som fullständigt svämmar över i våra nuvarande små garderober). Julsaker, bara en sådan sak, måste leta som en galning varje jul för att hitta just de prylar som jag tänkt plocka fram. Men nu skall det bli ändring på det! Prydligt uppradade och märkta kartonger (sorterade förstås, så att bara hela fina grejer vi använder finns kvar) uppe på den gigantiska vinden. I köket skall det bara finnas fint helt glas och porslin och fräscha redskap. Alla gamla fula utslitna och missfärgade prylar skall väck.

Min strategi är att slänga allt som vi inte använder, allt som är trasigt på ett eller annat sätt och allt som är fult. Sedan får jag köpa nytt efter hand, när jag liksom märker vad jag saknar.

Koppar och muggar är en sådan där sak som vi har en salig (ful) blandning av. Jag köpte för något år sedan 4 st handgjorda fina fina koppar från en keramiker på Gotland. Big misstake att inte köpa fler, verkar inte finnas att få tag i nu. Borde köpt minst 8 kanske 12. Den senaste tiden har jag på olika bloggar och på instagram sett kopparna med Arne Jacobsens Design letters på och tyckt att de är fina. Beställde hem några för en tid sedan, och visst, fina är de och helt ok att dricka ur, men de spelar definitivt inte i samma liga som de handgjorda kopparna…

 

 

 

 

Nu skall jag mysa med Lillan innan det är dags att stoppa henne i säng. Tror faktiskt att jag skall ta och stoppa mig själv i säng samtidigt ikväll, så att jag är riktigt pigg imorgon när jag skalL jobba hemma. Så himla lätt att man bara segar runt utan att få något gjort när man är trött och bara häckar här hemma.

 

Kram

 

Helena

 

 

OLJELAMPA I KOPPAR TILL HJÄRTAT

av helkoh

 

 

Halloj nya vecka!

 

Efter att ha varit ledig en vecka, med slappa dagar i fjällen, måste jag säga att det var himla trögt att komma igång att jobba idag. Det gjorde naturligtvis inte saken bättre att jag satt uppe typ halva natten och försökte få lite fason på den här nya bloggen. Jag bara måste bli bättre på att lägga mig i tid om kvällarna, är verkligen 1:a klassens nattuggla. Det brukar gå bra ett tag, men uppesittarnätterna kommer alltid i fatt mig, förr eller senare, och då får jag oftast migrän eller blir sjuk något dygn.

Alltså skall jag inte bli särskilt långrandig, utan bara visa er några bilder på födelsedagspresenten jag gav till älsklingen i helgen.

 

 

 

 

Älsklingen har alltid haft ”a thing” för oljelampor av olika slag, och i garderoberna här hemma finns typ en hel hög med olika varianter i bland annat mässing. Det här är den första i koppar.

 

 

 

 

Detta var alltså vad han önskade sig i år, så en sådan fick det bli. Lite tråkigt egentligen kan jag tycka, att bara köpa det som önskas. Jag skulle så gärna vilja vara en sådan där person som planerar och räknar ut, gärna långt långt i förväg. Ni vet en sådan som dyker upp med en helt otippad men naturligtvis helt smashing present. Värsta överraskningen liksom. Men jag är alltid ute i sista sekunden och då blir det the ”easy way out” med önskepresenter, det funkar det också även om det inte är så spännande.

 

 

 

 

Fin var den i alla fall, och glad blev han mitt hjärta, så då var det väl bra kan jag tro.

Nej nu var det det där med att inte sitta uppe och uggla. Posta inlägget och bums i säng så ses vi i morgon.

Och hörrni, visst funkade det väl typ lika bra med att jag bloggar här, som På vår Udde. Premiärdagen är i alla fall över och själv tycker jag att det känns rätt kul och spännande, hoppas att ni gillar det ni också. Nu – mot sängen!

 

Natti natti

 

Helena

 

 

 

JÖSSES VI VANN!

av helkoh

 

 

Alltså, jag vet inte hur många gånger jag, eller faktiskt vi, har tittat på Lauritz.com och surrat om att vi borde buda på än det ena och än det andra. Kan bara minnas att vi i själva verket budat på riktigt en gång. Då var det 6 st Y-stolar vi ville köpa, men blev snuvade på hela härligheten med bara typ 300 kr upp, eller vad det var, när auktionen var slut. Tur var nog det för vi blev alldeles uppskruvade och budade högre än vad vi satt som max..

 

Nu blev det sig inte bättre än att vi typ impulsköpte en Le Corbusier soffa idag! Heeelt crazy!!! Jag menar det var ungefär 2 min kvar innan tiden gick ut och vi lade ett bud lite halvt på skoj. Trodde aldrig att vi skulle få den. 10 sek innan tiden gick ut var det någon som bjöd över och tiden förlängdes med 14 sek. Vi höjde och tiden förlängdes med ca 1 min. Sedan hände ingenting. Klockan tickade nedåt och ”kabooom” soffan var vår!

 

 

Hoppsan kan man väl säga, lite förvånade är vi allt och hoppas nu bara att vi gjort en bra affär. Soffan är, tycker jag, dösnygg inte tu tal om det. Frågan är bara var den skall stå? Alltså, vi har ju några rum att välja mellan, både i stan och uppe i fjällen, så det blir säkert jättebra till slut. Känner mig bara lite omtumlad just nu. Vi vann liksom!

 

Kram Helena

 

 

 

Taggar möbler
Sida 1 av 3

Efter 10 år lämnar vi lugnet på Udden för cityliv.

Följ renoveringen av vår nya jugendvilla i stan

och byggandet av vårt egenritade moderna fjällhus i Härjedalen.

Kategorier
m (2)
susnet.nu statistik