Målvakten förlänger med Björklöven

Joona Voutilainen förlänger med Björklöven. 
Den finske målvakten har skrivit på ett kontrakt över 2025.
– Det är en ära att tillhöra den här föreningen, säger han till klubbens hemsida. 

Joona Voutilainen kom till Björklöven inför fjolårssäsongen och växte snabbt ut till en succé. I grundserien noterades han för imponerande 92 i räddningsprocent och tog något överraskade hand om förstapositionen framför Claes Endre.

Nu står det klar att 25-åringen förlänger sitt kontrakt med ytterligare två säsongen och blir kvar i Umeå över säsongen 24/25.

-Jag är stolt över att spela över att få fortsätta att spela i Björklöven. Det är en ära att tillhöra den här föreningen och otroligt roligt att spela inför fansen i Björklöven, säger han till klubbens hemsida.

Sportchef Per Kenttä om förlängningen:

– Joona har visat att han är en toppmålvakt i den här ligan och blir en viktig pusselbit för oss även i fortsättningen. Vi är väldigt glada att vi kunde få till en långsiktig lösning med Joona i jakten på en SHL-plats, säger Per Kenttä.

AIK Almtuna Björklöven Djurgården Hockeyallsvenskan Karlskoga Kristianstad Modo Mora Oscar Pettersson Södertälje Tingsryd Vita Hästen Västervik Västerås Östersund