Vinterkalas i pergolan
avTa vara på hela året
I torsdags bloggade jag om att våren inte riktigt är inom räckhåll här i Hälsingland ännu. Men 20 minus på natten bjuder med fördel på vackert väder nästkommande dag.
Vi har skottat fram ett trappsteg och skyfflat bort snö och is från bordet i pergolan för att hjälpa våren en bit på traven.
Åh vad jag längtar tills det börjar grönska här ute! Det ska bli så otroligt spännande att få se hur min nya klätterväxter ska trivas, blir det någon skugga?
Jag ska bygga utekök, plantera smultron, hänga partyslingor och gardiner. Jag ska piffa till doften av grillkött, klia myggbett och pyssla med mest bara finlir, helt enkelt skörda frukten från förra sommarens hårda slit.
Utekalas
Det gäller att njuta lite nu också, sommaren blir ju så rackarns kort annars. Idag har vi faktiskt lite mer färg på kinderna och lite mer vår i hjärtat. För vi hade utekalas igår.
Hamburgerkillen är ett Skottdagsbarn och vi firar både lite nu och lite då, igår var nu och kusinerna var självklart bjudna.