En fråga
avMånga av er mailar och ställer frågor vilket är skoj. Fortsätt gärna det. Här kommer ett svar på en fråga jag nyligen fick.
Fråga: Jag undrar varför svensk press ofta skriver att prins Gustav av Sayn-Wittgenstein-Berleburg är dansk prins. Det är han väl inte?
Svar: Nej du har helt rätt i det. Gustavs mamma prinsessan Benedikte är dansk prinsessa och lillasyster till drottning Margrethe men hennes tre barn Gustav, Alexandra och Nathalie har alla tyska titlar efter sin far prins Richard. De har inte heller arvsrätt till den danska kronan.
Foto på Prinsessan Benedikte av Aftonbladet bild.

Roger Lundgren är Aftonbladets expert på kungligheter. Han har skrivit tre böcker; biografierna om prinsessan Sibylla och drottning Ingrid samt jubileumsboken om drottning Silvia som kom ut i november 2013, en månad före drottningens 70 årsdag.