Live in Gotham City

De pumpar The Hives ”Tick tick boom” under uppvärmningen på Garden.
Mycket passande.
Här kommer det att smälla ikväll. Framförallt på läktarna. Det blir alltid slagsmål när Rangers möter Devils, Islanders och Flyers.
Trodde ni kanske inte, men så är det. Det är inte organiserat, som när firmorna brakar ihop hemma i Europa – här handlar det mer om känslor som sätts i svallning spontant.
Fajterna följer alltid samma mönster. Någon från gästande lag, företrädesvis med plats på de övre, billigare sektionerna ovanför pressläktaren, börjar kaxa . Ett hemma-fan som druckit några svindyra plastmuggsbira för många käftar emot och snart ser man fötter som sticker upp mellan stolsraderna och knytnävar som far genom luften.
När vakterna släpar ut Devils-marodören – ja, det är givetvis bara bortasupportrarna som blir utkastade –  står hela läktarsektioner runtomkring och skanderar:
Asshooole, asshoole, asshooole!
Förfärligt förstås. Men i all sin relativa oskyldighet rätt underhållande också.
* * *
Det kan smälla på isen också. Matchen är Scott Gomez första mot gamla kompisarna från andra sidan Hudson-floden och nye Devils-tränaren Brent Sutter har i mer eller mindre oförtäckta ordalag hotat med repressalier för ”sveket”.
– Ingen är kompis med honom längre, hette det i News idag.
Hoppas Gomez kan låta bli att fundera över det. Han har annat att tänka på. Som hur Rangers ska bryta värsta måltorkan på 57(!) år, till exempel.
* * *
Nu kommer det:
Ladies and gentlemen, welcome to The Madison Square Garden…
Vi hörs i första periodpausen.