Lundqvist vs Lundqvist

Visst.
Det BLIR brödrakamp på Garden idag.
När jag pratade med Joel igår, just som han flugit in från fucking Des Moines, var han inte hundra på att han verkligen skulle gå upp mot brorsan idag.
Men här är han nu, #39, på uppvärmningen.
Vad häftigt!
Och tänk om han ändå kunde få en liten framgång i brödrafejden…
I den här bloggen håller vi som bekant ganska hårt på Kung Henrik, men just idag hoppas jag faktiskt att han få kapitulera för brorsan.
”Lundqvist gör mål på Lundqvist”…det vore så festligt, så sensationellt.
Och så skulle jag få en massa trevligt utrymme i papperstidningen efter att ha tvingat ur en plågad Henke några bittra kommentarer…
Dessutom:  Henrik har gjort succé så det det räcker. Det är Joel som behöver  medgång nu. Han har inte haft det roligt sedan han helt oväntat skickades ner till Iowa igen. Hoppas han kan bevisa för Ulf Dahlén & co att han faktiskt hör hemma . Även ur det perspektivet skulle ju en balja sitta fint.
* * *
Det var en så fin, krispig söndagsmorgon på Manhattan att jag ett tag övervägde att ägna dagen åt långsamma promenader i Central Park istället.
Men det skrivs ju så lite om just New York Rangers i den här bloggen, så plikten krävde att jag gick hit ändå…
* * *
Pappa Peter och mamma Eva Lundqvist är på plats i Garden, dagen till ära.
Undrar vem de håller på?
* * *
Har en scout från Avalanche bredvid mig på den oväntat proppfulla pressläktaren idag. Han säger att han inte vet mer om Foppas än vad vi kunnat läsa. Men jag var ju tvungen att fråga i alla fall.
* * *
Loui Eriksson och Nicklas Grossman är också med i Stars från start. Svenskfest!
* * *
På andra sidan om mig sitter en jobbig kollega och äter korv med surkål som stinker ner hela pressläktaren.
Vad man ska behöva stå ut med i den här branschen…
* * *
Bröderna Lundqvist var för övrigt på väldigt gott humör när de igår kväll träffades för middag med föräldrar och flickvänner.
Det är en familj som inte hinner ses alltför ofta under vinterhalvåret, så det kan man ju förstå.
* * *
Nyström, han från flygbladet, har kommit även hit och gör nu lama försök att förneka sina Mora-sympatier.
Bjurman, jag håller bara på Smederna, suckar han.
Jaja.
* * *
Nu åker vi.
Häng med.