Enström in The Garden, The end

Henke äter kaka.
För kommentator Bergqvist fick ju alldeles rätt.
Den svenske stjärnan höll nollan – och förärades stående ”HEN-RIK”-ovationer under slutminuterna.
Han gör dock ingen större affär av det när vi efteråt tränger oss i hans lilla hörn.
– Jag får vara ärlig och erkänna att Atlanta verkade lite trötta, säger han matter-of-factly.
Sen hånar han mig och Eken för att vi bara kommer in i omklädningsrummet efter segrar.
– Är ni rädda, skrockar han.
Du är ju så jävla grinig när ni får stryk.
– Ha ha, ja, kanske det. Men jag svarar på frågor.
Well, mot Boston var jag inte här. Jag var i Vegas.
– Vegas? Bara nöjen…
Nej, jag jobbade. Har du varit där?
– Nej.
Du borde se till att åka dit. Det är bra mycket roligare än exempelvis Vermont.
– Ha ha, ja…men det är lite lugnare i Vermont.
Okej.
Men om man nu har ett All Star-break ska man väl inte nödvändigtvis ta det lugnt.
* * *
Stackars Marcel Hossa. Inte nog med att han är petad sedan fyra-fem matcher tillbaka. När han efter den här läktarkvällen står vid sidan av gästernas omklädningsrum och väntar på brorsan kommer en Garden-vakt fram och avkräver honom ackreditering.
Vakten kanske förstått att den mindre begåvade Hossa-brodern är den mest givna komponenten i den deal Glen Sather rimligen  sjösätter de närmaste veckorna – och således inte kommer att ha rätt att knalla omkring på Garden  hur som helst.
* * *
Jagr bästa match för säsongen?
Kan ha varit.
Målet, när han med Thrashers-backar hängande på ryggen tryckte in en backhand, visade framförallt att han HAR lite jävlaranamma i sig, trots allt.
* * *
Tobias Enström står halvtimmen efter slutsignalen vid Thrashers buss och suger på en snus större än handbollen Jan Lennartsson lirkade in mot Ungern i Norge.
Den ger inte särskilt mycket tröst.
– Nä, det var ingen rolig Garden-debut, suckar han.
– Vi gör på tok för många individuella misstag. Riktiga skitgrejor faktiskt.
Nå, Lill-Sjöberg kan i alla fall glädja sig åt att det finns snar chans till revansch. Det är nytt möte mellan samma lag, i samma arena, redan på torsdag.
Det, i sin tur, innebär att Tobias och hans lagkamrater får stanna extra länge på Manhattan. Också ett glädjeämne, får man anta.
* * *
Jag väntar fortfarande på att någon ska upplysa mig om vad som hände med Lars-Eric Sjöbergs grabb, Magnus.
Någon där  ute måste väl veta?
* * *
Steve Valiquette har blivit galen och säger ”tjena tjena” efter varje fråga vi ställer till Henke..
Sedan frågar han om det inte är jobbigt att åka fram och tillbaka mellan Sverige och New York hela tiden…
* * *
På torsdag ska Rangers förresten hissa gamla backlegenden Brian Leetch i en säkerligen våldsamt sentimental ceremoni innan matchen.
Tanken är att den här bloggen ska vara på plats även då.
Nu ska jag åka hem och se Kings mot Red Wings på tv.
Adjöss.