Hajar på Broadway, The end

Det blev ju en lyckad weekend för Blueshirts, det här.
5-1 mot Buffalo – och till sist 3-1 idag.
Youngblood Callahan – som upplever en ny vår efter ha blivit skickad till Hartford – satte sista i öppen kasse.
Betyder det att de inlett sin playoff-push nu, som de gjorde från ett så mycket sämre läge ifjol?
Vi är ju några som hoppas.
* * *
Eken hinner bara inleda en fråga – sen tittar Henke upp från skridskobestyren, gör en grimas och  viftar pustande framför näsan.
Det luktar helt enkelt gammalt brännvin om Gävle-Hyland.
Ha ha.
* * *
Det är en saftig bit, Douglas Murray.
Han kommer ut i den smala korridoren utanför Sharks-skrubben i bar överkropp och det är ju så jag och stackars bakis-Eken sväljer hårt.
Vill Kjell Sundvall skrämmas i framtida filmer har han definitivt en perfekt karaktär i Lasse Björns unge släkting.
* * *
Det sägs att Niklas Wikegård är in the house, men vi hittar honom inte.
Kanske tur det.
Senast vi ”sågs” var han arg på mig.
– Dra åt helvete, din jävel, skrek han.
Det kan ha berott på att jag just då agerade leksandsfan och strax innan hade skrikit några spydigheter över sargkanten i Globen, men jag vet inte.
Det var  för övrigt det som var kul med Wikegård. Han drog sig inte för att gaffla lite med gapiga supportrar. De andra surskallarna som tränar elitserielag och tror de är coola för att de låtsas som att publiken inte finns kan ju sticka och brinna.
* * *
Matchen är förresten Murrays första i Garden, men New York imponerar inte alltför mycket på tjurnacken från Stockholm.
– Nä, jag brukar vara här minst en gång om året. Jag har många polare från college-tiden i New York, så jag känner mig rätt hemma, säger han.
* * *
– Nu har du alltså fått flyga fram och tillbaka två gånger på två dygn…det är ju otroligt.
Drottning Valiquette tycker att skämtet om att jag flyger in till varje match är lika roligt hela tiden…
* * *
Ser Big Joe Thornton stå och hänga utanför omklädningsrummet.
Han är verkligen en riktig oxe, även utan utrustning.
* * *
Larry Brooks ser helt chockad ut när det framkommer att Henrik – som han, Brooks, krönte till kung för två år sedan – inte läser New York Post.
Men Larry, han har ju Bladet – vad ska han med lokalpressen till…
* * *
Kalla mig barnslig, men det här tycker jag är fruktansvärt kul.
Verkar som att Tomas Javeblad har gjort comeback, helt enkelt.
* * *
Nu ska jag se slutet av Dallas-Detroit. Stars leder med 1-0 en bit in i tredje. De röda vingarna fortsätter flaxa i motvind…