Electric Garden

Då gör vi korstecknet – och försöker igen.
Med lite tur har vi teknikens gudar med oss i natt.
Men snälla, kom ihåg:
Om det blir tomt i rutan igen, då är det inte jag som gått ner i pressloungen och hällt upp en grogg.
Jag skriver hela tiden – och  går inget annat kommer det realtid-skrivna epos nån gång längre fram…
* * *
Ett visst stråk av oro går att spåra bland Rangers-fansen runt Garden idag.
Men bara ett visst.
De flesta verkar hoppas att det Tårtan kallade ”a good old spanking” i måndags bara var en tillfällig dipp, så stämningen kommer garanterat att vara sprakande elektrisk ikväll också.
* * *
Hade Bläckisbloggar och kungliga ekar och allt vad det var på besök i korresoffan igår.
Dom såg på hockey medan jag jobbade med annat. Lätt frustrerande, men också rätt…tja, hemtrevligt.
Om inte annat såg Bäckisbloggen – mer talför än ämnet han behandlar om man säger så – hela tiden till att jag var uppdaterad om varenda detalj…
* * *
Själv tror jag ju att det här är Rangers sista chans.
Om Caps utjämnar serien ikväll, då är det  kört för Blåskjortorna.
* * *
Slava Persson har åkt tillbaka hem till Österrike.
Så nu är det inte lika roligt längre.
Och inte kan jag stjäla några kommenterar så jag framstår som kunnigare än vad jag egentligen är heller…
* * *
Det verkar vara klart att Drury spelar ikväll också.
Men som Brookise konstaterar i Post idag:
Med en arm är det inte så lätt att uträtta mycket nyttigt ens om man är Chris Drury.
* * *
Korresoffan var delad i synen på det sista Carolina-målet igår.
Royal Oak och Bäckisbloggen tyckte att det var helt korrekt. Jag, däremot, höll med tv-kommentatorerna om att Maaaarty faktiskt blev knuffad.
Så FivePoints och Per och Big Pete vet…
* * *
I New York Times står det idag att Rangers försvarsspel blev uppfuckat när Tårtan tvingades slänga in Eric Staal med Redden.
Inte så konstigt, kan man tycka. Eric Staal är inte bara forward – han tillhör ju Carolina också…
* * *
Plötsligt finns det inget kaffe kvar i pressloungen.
Det betyder att jag kan skära ihop på samma sätt som den där hårddisken i måndags…
* * *
Hade dessvärre ingen möjlighet att bevaka värmningen i förmiddags, men hör nu att Nylle Nyfiken fick stanna kvar på isen och köra extra efter alla andra.
Det betyder med all sannolikhet att han är petad ikväll också.
Hm.
* * *
Otroligt starkt av Canucks att svepa heta St. Louis.
Men jag har ju sagt det, det kan bli Stanley Cup-final i GM Place i vår.
* * *
Tårtan svingade lite i riktning mot Page Six Sean efter träningen igår.
– Jag tycker han jobbat bra, men om vårt anfallsspel ska hänga på Sean Avery, då förlorar vi garanterat den här serien…
* * *
Verkar som Garden-publiken får nöja sig med good old handdukar ikväll.
Det är deras eget fel i så fall.
De där självlysande rören de fick i måndags rev de under slutet av matchen sönder och slängde  över sargen.
Sista minuten såg isen faktiskt ut som något Bruno K. Öijer kunnat skriva en dikt om.
* * *
Ovie tycker att lagkamraten John Erskine visade stor disciplin när han inte gav igen mot Page Six Sean i måndags.
– Det måste ha varit ett tufft beslut att inte mörda honom, flinade konstnären från Moskva under träningen igår.
* * *
Lite snålt att Patrik Berglund inte nominerades till en rookie award.
* * *
Jag sparade den till NHL-sidan i papperstidningen i måndags – den får ni inte missa, den kommer bara att finnas där – men måste få upprepa vad John Keating på tv-kanalen FDS sa inför första matchen i The Joe förra veckan:
–  Columbus kommer att få lära sig att hockey och slutspelshockey inte är riktigt samma sak. Slutspelshockey är hockeys äldre, morrande brorsa, som just kommit ut ur fängelset.
Lysande.
* * *
Jag ber Ducks-fansen i kommentatorsspåret om ursäkt, men jag hoppas väldigt mycket på Sharks.
Om de tar sig samman och vinner den här serien, då ställs Vancouver troligen mot Detroit och en mer exalterande svenskorgie är svår att tänka sig för en sån här liten blogg.
* * *
Experterna har förstås rätt. Det finns anledning att kräva mycket, mycket mer av en sån som Scott Gomez.
* * *
Revyskådisen Boedreau rycker på axlarna när han får frågor om hur han kommunicerar med nya Washington-hjälten From Russia with Glove.
– Vår kommunikation inskränker sig till att jag ger honom en klapp i rumpan. Han är en mycket tystlåten man…
Well, så länge han stoppar puckarna spelar det antagligen ingen roll vad han säger.
* * *
Ingen har upplyst Rangers om att ekonomisk kris råder.
Inte nog med att de bor på braklyxiga Park Hyatt under dygnen i Washington.
De är inbokade på Ritz-Carlton, vid Central Park, under hemmamatcherna också.
Caps är betydligt mer återhållsamma. De har, som vilka turister som helst, checkat in  på Westin nere vid Times Square.
* * *
Ozzzzgood är verkligen en av slutspelets stora feelgood-stories så här långt.
Jävlar vad bra han varit, helt plötsligt.
* * *
Ah, Fast Freddy Språkrör. Det lyser revanschbegär om honom på värmningen idag. Jag mycket väl bli en hel dosa fattigare ikväll.
* * *
Ja, det är redan sån där otrolig laddning i den unkna Garden-luften.
Att man får vara med om sånt här…det är ju alldeles remarkabelt.
* * *
Ja, Kmannen, Wennerholm har haft rätt förr.
* * *
Nu åker vi snart.
Låt de goda tiderna rulla.
Jag återkommer i första paus – hoppas jag….