First Line Freddys lilla laddning

Ni undrar varför First Line Shoestring var så brakande het mot Columbus i går natt.
I den här bilden, skickad från anonym källa i Alberta, finns förklaringen:
photo.jpg
Javisst, inför matchen mot Blue Jackets fick Shoey 15 stockar – 150 dosor! – snus levererade.
Klart man gör säsongens snyggaste mål såna gånger.
Nu undrar vi bara:
Vem fan blandar Ettan, Rapé, lös och portion på det här sättet?
Bara i Ytterby, barn, bara i Ytterby…
* * *
Från Motown rapporteras att Babcock parat ihop Zäta med Homer och Datsyuk på träningarna.
Ja, den kedjan återuppstår ju varje gång det börjar kärva och frågan är varför han envisas med att överhuvudtaget sära på lekkamraterna.
Det känns ibland som att Babcock verkligen vill understryka det stora djupet i truppen och på rent trots vägrar spela sin bästa, mest sammansvetsade och effektiva kedja.
Är inte det lite…fånigt?
* * *
Man tar sig för pannan när man läser kommentarerna till Shoestring-artikeln idag.
Det var ju inte som att vi påstod att någon rökt crack för att bli bättre.
Att det kan finnas så många präktiga och humorlösa Bror Duktig-typer.
* * *
Det är rätt vackert att gå in på Statistics-länken på NHL:s hemsida och hitta Nicklas Grossman som etta i plus/minus-ligan, före såna som Ovetjkin och Dubinsky.
Den tuffe Vagnhärad-bjässen bör förstås, som någon påpekade i kommentatorsspåret häromsisten,  finnas med i OS-diskussionerna också.
Men visst känns det egendomligt att konstatera att vi plötsligt har sånt överflöd av  begåvade backar i världens bästa liga.
Jag vill minnas att vi bara för nåt år sen klagade över alarmerande brist på just den varan.
Nu måste Bengan vaska fram sju eller möjligen åtta  OS-spelare ur en uppsättning som inkluderar
Lidas, Kron Wall of Pain, Jonte Ericsson, Toby Enström, Hanky Tank Tallinder, Yellbear Hjalmarsson, Alexander Edler, Mattias Öhlund, Vigge Hedman, Anton Strålman, Kim Johnsson, Johnny Oduya, Crankshaft Murray och Erik Karlsson.
Angenäma problem, men likafullt problem.
* * *
Gonchar svårt skadad – igen.
Det är ju fan.
Men man kan likafullt bara sträcka armarna i luften och kapitulera inför Penguins start på säsongen.
Stanley Cup hangover my ass. De bara fortsätter ju som de slutade i våras.
Väldigt imponerande.
* * *
Lustigast av allt är att First Line Shoestring under en kort sms-konversation igår lovade att han skulle spräcka målnollan.
Så det  hojtades ganska gott i korresoffan när han snurrade in den där pucken.
* * *
Du måste, säger Ron Wilson, ”fight for your right to party”.
Som dom, något häpet, konstaterar i Toronto-tidningarna:
Wilson ser inte direkt ut som något Beastie Boys-fan…
* * *
Capitals respektlösa behandling av Nyllet fortsätter.
Nu får han visserligen spela – men i Grand Rapids.
Morsning korsning, säger jag.
Men låt oss hoppa att han på rent adrenalin snurrar varenda back så långt ut i foajéerna i de där gistna gamla AHL-hallarna att klubbar med utrymme under lönetaket äter hans kontrakt ur händerna på McPhee.
* * *
Man är ju nu väldigt, väldigt nära att få veta hur det känns att befinna sig i New York när Bronx Bombers lirar i World Series.
Det har jag längtat länge efter.
Så:
Let’s go, Yankees!
* * *
Med lite tur får Nyllet möta Chris Chelios under sin ”stint” i farmarligan sedan säsongen 93-94.
Gammel-Chris har ju just signat med Chicago Wolves.
Men so what? Muddy Waters var 70 bast när han fick samma stad att svänga. Och Cheli är ju faktiskt flera år yngre.
* * *
Alexander Edler saknar pappa Öhlund i Vancouver.
– Framförallt utanför isen. Det var honom jag hängde med på bortaresorna, berättar ”Eddy” för Vancouver Sun.
Jag vet hur det känns, jag hade ju Fast Freddy här, men han försvann han också.
Till skillnad från mig tror Edler dock att han kommer över förlusten och hoppas kunna ”step up” i sin kompis frånvaro.

– Så här är det i hockey, menar han.

* * *
Ikväll står familjesamkväm åter på programmet
Men i morrn har vi derby på Garden.
Då blir det liv i den här bloggluckan igen.
Vi hörs då, hoppas jag.