Slaget om Hudson, del 3

Ja, har man sett.
Rangers får spinn på offensiven och lyckas komma ikapp och fan tror om inte morgondimman börjar lätta över Biffen.
Nu kan det bli en jädra kittlande tredjeperiod.
* * *
Jag tycker som Freddie Vegas. Henke kunde ha fått en assist på det målet.
* * *
Visst såg Gaborik till att leva upp till min små förhoppningar.
Men det var ju Kotalik som stod för periodens ögongodis när han likt en Burakovsky låg och fiskade vid offensiv blå och fick pucken ända nerifrån egna kassen av Danny G.
Det är den sortens mål man ska visa dom som undrar varför man älskar hockey.
* * *
Behövde aldrig fråga någon om kaffe.
The Royal Oak kom med en kopp, oombedd.
Grabben med choklad, det.
Eller kaffe, snarare…
* * *
Ni ska lyssna på FivePoints.
Analysen i hans senaste inlägg var ju klockren.
* * *
Mm, man kan lugnt säga att Kotalik kompenserade sig för utvisningen i första.
Så mycket bänk behöver han nog inte se nu.
* * *
Det finns verkligen inget Garden-publiken älskar mer än att få sitta och skrika Maaaaaarty.
* * *
Igen:
Powerplay håller på att bli rena tivoliattraktionen på Garden.
Det andra i kväll blev det i och för sig inte så mycket av med, men förmodligen höll blåskjortorna med om att utvisningen på Niedermayer var så fånig att de helt enkelt inte ville utnyttja läget.
* * *
Den pucken Salvador täckte, den kommer att kännas i morgon, är jag rädd.
* * *
Jag är förstås emot dödsstraff, men kan tänka mig att omvärdera den hållningen om dåren som kommenterar pausövningarna på Garden någonsin ställs till svars för sina brott mot mänskligheten.
* * *
Det håller på att bli riktigt underhållningsvåld på Gris-Olle-sektionen när en bjässe i 200-kilosklassen kommer stånkande genom bänkraderna och sätter pekfingret i bröstkorgen på ett skrålande Jersey-fan.
Tyvärr inser Devils-mannen att det inte är någon idé att ta sig ton, så hela incidenten rinner ut i sanden på ungefär samma sätt som Bergfors potentiella friläge i slutet.
* * *
Fasten your seatbelts, nu bör det som sagt kunna bli lite rafflande.
Slutrapport kommer efter fajten.