Den Stora Finalen, del 12
Ah, amerikanerna kunde gärna ha fått in en kvittering innan den här pausen.
Dels förtjänade de det, dels hade det krattat banan för en rent episk tredjeperiod.
Fast, den lär bli rätt okej ändå…
* * *
Nu har jag lämnat in mitt All Star-lag.
Det blev Monstret, Magnus Johansson, Johnny O, Mattias Weinhandl…not, jag skojar lite med er.
Det såg ut precis som i morse.
Målvakt: Ryan Miller, USA.
Back: Drew Doughty, Kanada.
Back: Brian Rafalski, USA.
Forward: Jonathan Toews, Kanada.
Forward: Brenden Morrow, Kanada.
Forward: Pavol Demitra, Slovakien.
MVP: Ryan Miller, USA.
Det är möjligt att Getzlaf egentligen förtjänar en plats, men nä – där går gränsen för vad jag kan stå ut med.
* * *
Så ni fick se Neil Young? Nu är det jag som är avundsjuk på er. Det har inte vi här i hallen, nämligen. Jag vill!
* * *
Nä, Sid The Kid är ganska duktigt bortplockad so far. Det hindrar inte att han när som helst kan bli en factor. Allt den sortens spelare behöver är en chans, ett läge, en extra millimeter.
* * *
Det är möjligt att Gordie Howe-Pronger fick ta sig för många friheter under utvisningen, men det tror jag att Orpik skulle få i samma läge också.
Nivån är hög och jag tycker det är bra.
Fast visst, gissa om kanadensarna skulle protestera om det här var Sochi och två ryska KHL-domare dömde finalen, med ett ryskt lag på banan.
* * *
Publiken hade inte tänkt att Lou skulle släppa in en sån skitpuck. Han är gud här. In med Brodeur, säger jag!
* * *
Okej, all in nu. Töm tankarna. Det är dags för sista perioden i OS 2010.