Påsk i Detroit, del 7
Jag trodde att Montezumas hämnd bara drabbade besökare i Mexiko, men tydligen kan man få sig allvarligare slängar även om man äter på fel ställen i Detroit.
Kort sagt:
Det har varit en rough night, Biffen är mycket matt och trött och kommer inte orka blogga mer än sparsamt från The Joe idag.
Men kommentatorsspåret är förstås öppet och några enstaka små iakttagelser ska jag väl kunna få ur mig.
* * *
Den här eftermiddagsmatinén bör kunna bli rätt bra. Nashville har kommit till stan och det är ju med just Nashville Detroit slåss om femteplatsen i tabellen.
– Men de är jäkligt bra. Gnuggar på. Det kommer att bli riktigt svårt, sa The Kron Wall of Pain med en grimas igår.
* * *
Orsak till extas:
Imodium.
* *
Under den där lunchen igår frågade jag Homer om hur det kommer sig att han börjat skjuta så mycket, helt plötsligt.
Han sken upp och hojtade:
– Jamen, jag har ju ett jävla skott! Då måste man utnyttja det.
Lidas och The Mule skrattade gott åt den kommentaren.
* * *
Ska tydligen sitta med Pro Hockey-Linus idag också.
Livet leker.
* * *
Ska blå sköj att se Patric Hörnqvist live igen. Fatta att han är Predators bästa målskytt för säsongen, med bred marginal – och att han delar ledningen i den svenska målligan med Bäckis och Micke Samuelsson.
Djupt imponerande, det.
* * *
Innan lilla maggen skar ihop igår hade jag dock en furstlig stund vid ett av craps-borden på MGM.
Jag har inte varit hetare sen jag brände mig på spisen hemma hos Soffan.
Ojvoj!
* * *
Här är ett fint The Mule-citat i dagens Free Press-stänkare om hur stor respekt motståndarna har för en Kron Wall of Pain som börjar varva upp för slutspelet.
– The guys who get on the half wall in their own end, and they’re looking and stopping a little bit. You can tell they don’t want to start skating, so it definitely slows the other team down when they know Kronner is out there.
The Kron Wall of Pain regerar!
* * *
Ja, det var ju skoj att se Rangers gå upp i en 4-0-ledning direkt igår. När hände något sådant senast?
Men samtidigt…herregud vilket miserabelt försvarsspel Tampa bjöd på i första.
Mora hade också gjort ett par mål i den perioden.
* * *
Nä, nu får ni titta på några bilder.
The Joe. Och i förgrunden den röda Toyota Big E tyckte gick för långsamt igår…
De omtalade katakomberna i The Joe. Här har jag, mot allt förnuft, haft storartade stunder.
The Wall of Fame
Och den här delen av Wall of Fame blir man ju alltid varm i bröstkorgen av att se
Jag har alltid sagt att Kron Wall of Pain har bra reflexer…
En vadslagningsexpert. Med skrapad näsa
* * *
Som sagt, det är en stukad Biff som sitter här i natt. Vänta er inga underverk. Men vi gör så gott vi kan, right? Och i första paus kommer i alla fall nåt slags kommentar.