Säsongens första liveblogg, del 3
Först som sist:
Det enda som är känt om Pavelec är att han förlorade medvetandet och har förts till sjukhus för observation.
* * *
Könstig match pågår i The Rock.
Devils var som sagt på väg att döda matchen i början av första, men Stars – som såg ut som rådjur fångade i headlights de första minuterna – har gaskat upp sig och går in till andra pausen med 3-3.
Hade man inte riktigt räknat med när vi satt här och skrockade åt Kari för en timme sen.
* * *
Risk för att det här blir ett kortare inlägg än vanligt, men det är svårt att koncentrera sig på både hockey och bloggande innan det kommer besked om Pavelcec, jag är ledsen.
* * *
Just som Loui Loui tråcklar in kvitteringen blåser de igång Swedish Fish-reklamen på jumbotronen i The Rock.
Omedvetet självhån, finns det nåt sånt?
* * *
Saknar kvinnan som brukar sitta precis nedanför pressläktaren och låta som en Janis Joplin med födslosmärtor.
Kan konsertpianisten kanske komma hit och vikariera
* * *
Fast alltså, om det värsta hade hänt nere i Georgia, då finns det väl ingen som helst möjlighet att de fortsatt spela?
* * *
Brakande slagsmål utbryter plötsligt på läktarsektionen snett nedanför oss.
Hur är det möjligt, i en match mellan Dallas och New Jersey? Är det JR, eller rent av Punk Anderson, som är här och stökar?
* * *
Nyström saknar David Tjärnqvist, säger han.
* * *
Kanske var det nån son berättade för bråkstaken från Texas att Modano redan gjort mäl för Wings. Det borde kunna röra upp känslorna för ett Stars-fan.
* * *
Nu sägs det, från obekräftat håll, att Pavelec återfått medvetandet.
Hoppas, hoppas det stämmer.
* * *
Det kan bli mycket väl så att Loui Loui avgör den här matchen i tredje – han ser pigg ut.
Alldeles oavsett kommer slutrapport såsmåningom.