Blues på Manhattan, del 2

Fan, det här var ju sensationellt tråkigt.
Det enda minnesvärda som händer på hela perioden är att Brian Boyle nynnar signaturen till ”The Office” på jumbon – en incident som lär leda till rätt avancerad mobbing i omklädningsrummet.
Att det står 0-0 behöver jag egentligen inte upplysa om. Det är lika självklart som att solen går upp i öst i morgon.
* * *
Nog är det väl egendomligt att en stenrik NHL-klubb inte kan hålla med anständiga uppkopplingsmöjligheter?
Ikväll har Garden-nätet klappat ihop fullständigt, så jag får förlita mig på egen mobilsticka.
Ni behöver alltså inte undra varför om det går långsamt med uppdateringarna.
* * *
Men Tåbiran passar i alla fall på att visa att han är en bona fide-målis när Blues får två powerplay på raken.
* * *
Seg söndagsstämning råder i asbesthallen också.
Det är ju så när de här västlagen kommer på besök.
Eftersom de är här så sällan är det kul att se dem, men publiken bryr sig så lagom och mycket till lattjolajbans blir det därför inte.
* * *
Men kan någon förklara varför Rangers mål blev bortviftat? Härifrån såg vi ingenting som var fel.
* * *
Har självaste NHL-Mark, som bland annat sköter ackrediteringarna till Stanley Cup-finalen,  till bords idag.
Han hälsar, som vanligt, till Sverige.
Sen säger han:
– Det skulle inte förvåna om vi får se mycket av St. Louis i juni.
Vågat tips, det.
* * *
Alex är den bästa Steen jag sett sedan Håkan.
Och vad coolt att han används som en sådan QB i powerplay.
* * *
Nej, Jeus. Conklin står för Blues. Så det är reservernas kamp ikväll.
* * *
Och uppför trappan mot pressläktaren kommer John Davidson – före detta målis och expertkommentator i Rangers, nu president i Blues – vaggande.
Det är en respektingivande syn.
* * *
Nå, SabresTim, jag är inte säker på att den där Air race-showen inte är roligare att titta på.
* * *
Var Sauer ute och sprang maraton i morse?
Trött verkar han i alla fall när han slår sina indianare.
* * *
Nu får det gärna bli tisdag istället. Då kommer Caps hit, varmed underhållningsvärdet borde stiga med tre tusen procent.