Vote for Zäta!
Okej, nu kan ni börja rösta på All Star-lagen.
Man gör det här.
Nio svenskar återfinns, som synes, på den ballot NHL tagit fram och jag tycker ni ska rösta på allihop, för ju fler blågula spelare som kommer till Raleigh i slutet av januari, desto mer får jag att göra där.
Men framförallt vill jag pusha lite extra för Zäta.
Han har ju haft sån oerhörd otur och blivit skadad varje gång han tagits ut i de här sammanhangen, så han bör få en ny All Star-chans.
Så, kampanjen inledes härmed:
Vote for Zäta!
* * *
Efter tio raka förluster sparkade Islanders sin coach, Scott Gordon idag.
Och tja, nåt måste de kanske göra. Men inte ens Flash Gordon hade kunnat få ut bättre resultat ur den hopplösa trupp han haft att jobba med.
Ingenting vettigt kommer att hända med den där stackars organisationen förrän den flyttas och får en ägare som är intresserad av att satsa.
* * *
Så ni trodde att det var whiskey i glaset på bilden från pressläktaren igår.
I wish – matchen hade förmodligen blivit betydligt intressantare då.
Men det var bara kaffe, serverat i genomskinlig mugg
* * *
Det är ju för en god sak, men det hindrar inte att Lilja ser ut som en blandning av Freddie Mercury och Josef Stalin i sin nya mustach.
* * *
Lundqvist är tillbaka i kassen ikväll. Likafullt tror jag Rangers får det rätt svettigt borta mot Pittsburgh. Men det ska bli kul att titta.
Nån annan som är vaken och tänker kolla?