A Rainy Night in Georgia, del 3

Herregud, Atlanta har klappat ihop fullständigt och ligger under med 8-1.
Jo, åtta jävla ett.
Mot Maple Leafs.
Hemma.
Och vi får vara med om den förödmjukande rariteten dubbelt målvaktsbyte.
Efter fyra insläppta blir Pavelec utbytt mot Mason, men när också ersättaren tappat in tre får förstekeepern komma in igen – och börjar med att släppa in åttan.
Well, alla lag har minst en total off-match per säsong this is verkligen it för Thrashers.
Synd att det ska när bloggen för en gångs skull kommer på besök.
* * *
Tack du, Sipo. Faktum är att Savannah finns som alternativ för morgondagen. Jag har resten av helgen off och överväger att antigen köra dit eller ta mig när till Big Easy, via Hank Williams-museet i Montgomery.
Men du säger Savannah alltså?
* * *
Alltså, en sjumålsledning ska inte ens Toronto kunna tappa.
Väl?
I så fall lovar jag att delta i Fast Freddys barmarksträning i sommar.
* * *
Hela The Blackhawks connection är på dåligt humör. Både Big Buf och Eager håller på att spåra ur under en sekvens bakom Mason här på slurer – och vi har en hel förnedrande period kvar.
Ojvoj, det kan bli riktigt barnförbjudet nu.
* * *
Jeff Skinner-kampanj i kommentatorsspåret…det gillar jag.
* * *
Ja, Eager får till och med matchstraff för att medvetet ha försökt skada Colby Armstrong.
Inte snyggt.
* * *
Här är, som vanligt, inte mer folk än att de som motsätter sig escrow-inbetalningar – det vill säga alla i hela ligan – gnisslar tänder.
Men ändå.
Det är glad, uppspelt stämning. Sydstatsbor har alltid vetat hur man har kul på idrott – och alla andra slags evenemang där det samlas människor.
* * *
Kolla Eric, Beauchemin – Torontoas egen Malkin – har en assist.
Imponerande, inte sant?
* * *
Utgången om den glada stämningen skrev jag innan Torontos åttonde mål.
Nu låter det nästan som när Rangers underpresterar på Garden.
* * *
Quadzilla från Ytterby har fortfarande inte synts till, men nu måste det väl vara färdigcyklat i omklädningsrummet.
Jag ska hitta honom.
Slutrapport kommer nån timme efter slutsignalen – förhoppningsvis i form av lite bilder.